Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zachráněné osobní příběhy

Česko

V hornickém skanzenu u Kladna vystavují místní sběratelé kolekce svých osobních vášní.

Správné sběratelství nemůže být jiné než vášnivé, protože jen vášeň může člověka přimět, aby investoval svůj čas, peníze a nezřídka i veškerý osobní život k doplňování kolekce čehokoliv. Výstava Vášnivé sběratelství, která byla instalována do prostředí hornického skanzenu Mayrau u Kladna, navíc podtrhuje regionální duch. Vystavené sbírky pocházejí vesměs od místních občanů. Právě tento duch místa povznáší vlastně nikterak omračující expozici na novou úroveň.

Jak je zvykem v tomto neobvyklém výstavním prostoru, sbírky jsou poměrně nenápadně vkomponovány na nejrůznější místa prohlídkové trasy a téměř se nedají odlišit od stálých expozic. Tím spíše, že se často vztahují k místu. Na počátku výstavy se návštěvník ocitne v čemsi, co připomíná bazar jízdních kol, ale to už je součást sběratelských vášní. Podstatou je často nikoliv nějaké unikum, ale osobní příběh. Nenajdeme tu jízdní kolo z bambusu jako v Národním technickém muzeu, ale ošoupaný bicykl, na kterém bývalá pracovnice dolu dojížděla každý den do práce. Nebo hned vedle několik panelů zápalkových nálepek tematizujících Kladno. Jde ovšem, jak majitel upozorňuje, pouze o fragment fragmentu celé sbírky.

Poklopy posbírané po světě Dojemně nostalgicky působí kolekce výstražných cedulí, procvakávacích jízdenek, razítek a dalších odcházejících rysů železniční dopravy. Jedná se o sbírku pana Rostislava Blechy, který železnice „sbírá“ i tím, že projíždí systematicky všechny vlakové trasy v republice. Tím se dostáváme k dalšímu aspektu sběratelství – k cestování a sbírání zážitků, případně jejich obrazů. V tom smyslu je sběratelkou par excellence výtvarnice Veronika Richterová z nedalekého Buštěhradu. Ta zde předvádí dva soubory fotografií posbíraných po celém světě: grafický kolorit veřejných záchodků a poklopy od kanálů. Fotky kanálů jsou logicky položeny na zemi v řetízkové šatně, bohužel nikoliv v původní velikosti.

Krajním sběratelským gestem jakožto uchováním mizejícího a zároveň emocionálním hyperlinkem na čísi osobní realitu je nenápadná hromádka ve vitrínce od Renáty Malé nazvaná Prach z kapes maminky, která po léta pracovala v Poldovce.

Sběratelským areálem je i samotný hornický skanzen, do kterého pracovníci a příznivci svážejí z širokého okolí vše, co je nějak spojeno s hornictvím, ale i třeba vysloužilý a opravený neon z obchodního domu. Pokud se rozhodnete pro návštěvu, dopřejte si celou exkurzi půvabným skanzenem, proto je vhodné přijít nejpozději v 15 hodin odpoledne.

Vášnivé sběratelství

Hornický skanzen Mayrau, Vinařice u Kladna, do 30. 10. 2010

O autorovi| IVAN ADAMOVIČ, Autor je redaktor a spisovatel

Autor: