Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zachraňovala vozíčkářku a strhl ji proud, stále je nezvěstná

Česko

  10:59aktualizováno  8. července 11:10
BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ - Policisté dnes zahájili další pátrání po čtyřicetileté ženě z Benešova nad Ploučnicí, která je pohřešována od sobotní ničivé povodně. Policejní hlídka s psovodem ráno zahájila pátrání v Děčíně, kontrolují náhony Ploučnice a břehy Labe, kam se Ploučnice vlévá.

Záchránáři pokračují v pátrání po ženě, která je nezvěstná od sobotní ničivé povodně. foto: ČTK

ČTK to řekl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Pokud se žena nenajde, budou policisté pokračovat v pátrání na Děčínsku i ve čtvrtek. "V případě, že by tělo nevyplavalo do pátku, pak budou do akce na Ploučnici nasazeni potápěči, kteří by prohledali jezy a tůně s hlubokou vodou," řekl Cvik. Nyní by potápěči kvůli zakalené vodě neměli při pátrání moc šancí na úspěch. V pátek a v sobotu by měla poříční policie kontrolovat řeku Labe mezi Děčínem a Hřenskem. "Kontrolovat budou břehy a tok řeky.

Jsou na ní občas místa, kde se těla zachytávají," uvedl mluvčí.

Hasiči a policisté zahájili pátrání po ženě v neděli odpoledne, kdy nahlásila zmizení matky její dcera. V pondělí pátrací tým prohledával koryto Ploučnice a oba břehy řeky od Benešova až k ústí v Děčíně. V úterý tři hasiči a policista prozkoumali z raftového člunu každý metr řeky, tělo se však nenašlo.

Žena se snažila v sobotu před stoupající vodou pomoci paní na invalidním vozíku a proud vody ji strhl s sebou. Někteří svědkové uvedli, že v proudu viděli plavat tělo. Podle pátračů může být nyní žena kdekoliv. Pokud opravdu utonula a její tělo není někde zaklíněné, pak podle odborníků do několika dnů vyplave na hladinu.

Rozvodněné řeky Kamenice, Ploučnice a potok Bystrá vyplavily v sobotu Benešov nad Ploučnicí a obce Srbská Kamenice, Jánská, Dolní Habartice, Horní Habartice, Kerhartice, Markvartice a Veselé. V obcích i nadále pokračuje odstraňování škod. V domech stále pracují vysoušeče, těch se ale všude zatím nedostává. Obyvatelé zaplavených nemovitostí vynášejí nepotřebné věci k silnici. Všude se nedá projet, na několika místech voda podemlela části silnice.

"V současné době sháníme další humanitární pomoc a vysoušeče pro postižené obce. Jsme v kontaktu se starosty postižených obcí a přijímáme požadavky na pomoc," sdělili pracovníci krizového oddělení krajského úřadu. Škody po povodních na Děčínsku půjdou do stamilionů korun, jen na krajských komunikacích druhých a třetích tříd byly odhadnuty na 112 milionů korun.

V Benešově nad Ploučnicí voda zaplavila 65 domů a postihla na 300 obyvatel.

Jeden dům zůstal neobyvatelný a zatím není jasné, zda se bude muset strhnout. Obyvatelé vyvezli už přes 200 tun zaplavených odpadů. Podle informací města nebyl v Benešově narušen vodovod a voda je stále pitná.

Budou pokračovat i odvozy uhynulých zvířat a zkažených potravin do kafilerií.

Desítky domů postihla povodeň zejména na říčce Bystrá i v dalších obcích. V Dolních Habarticích byla stržena většina mostků, některé obce jsou kvůli zničeným silnicím stále neprůjezdné. Obyvatelé postižených obcí se shodují v tom, že tak velkou vodu nepamatují v okolí ani nejstarší lidé.

Autoři: ,