Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začíná festival německého divadla

Česko

PRAHA Prolog festivalu německého divadla v podobě scénického čtení se dnes koná v pražské Viole od 18 hodin. Jde o čtení experimentální poezie v podání dvou významných literátek - Rakušanky Friedericke Mayröckerové a Češky Bohumily Grögerové. Mayröckerová, současná rakouská lyrička a autorka rozhlasových her, žila a tvořila téměř 50 let s Ernstem Jandlem a čeští diváci ji dokonce znají jako divadelní postavu: objevuje se ve hře Ernsta Jandla Z cizoty.

Protějškem rakouské spisovatelky bude Bohumila Grögerová, česká překladatelka a autorka, která spolu s Josefem Hiršalem utvářela podobně kongeniální pár jako Mayröckerová s Jandlem.

Festival, který letos nabízí tři mimořádné inscenace špičkových scén, otevře v pátek 31. 10. v 19 hodin ve Stavovském divadle inscenace Brechtovy Žebrácké opery. Dílo režíroval v Berliner Ensemble Robert Wilson. Festival nabízí dvě představení, druhé se koná ještě 1. listopadu v 17 hodin. Festival pokračuje 2. 11. inscenací Münchner Kammerspiele, která přiveze do Prahy Manželství Marie Braunové. Jde o divadelní adaptaci filmu Rainera Wernera Fassbindera v režii Thomase Ostermeiera, který je označován za „učebnici německé poválečné kultury“. Jde o drsný milostný příběh na pozadí zrodu německého ekonomického zázraku.

Autor: