Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Začínají Vary. Uvedou i Cruise

Česko

V jednu odpoledne dnes začne první projekce letošního festivalu v Karlových Varech. Čtyřicátý pátý ročník nabídne na dvě stovky titulů. Ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška dnes večer ve Velkém sále hotelu Thermal slavnostně odstartuje pětačtyřicátý ročník jedné z nejdůležitějších kulturních akcí u nás. Zahajovacím filmem se stane režijní debut herce Scotta Coopera Crazy Heart, který získal dva Oscary. Cooper se uvedení osobně zúčastní.

Prestižní ocenění – Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii – letos převezme česko-slovenský filmař Juraj Herz. Pro stejnou trofej si v závěru přehlídky přijede i ruský režisér Nikita Michalkov. Festival uvede jeho nejnovější opus Unaveni sluncem 2: Exodus. Do Varů dorazí i anglický herec Jude Law nebo slavná americká střihačka Thelma Schoonmakerová.

V hlavní soutěži se po loňské absenci objeví hned dva tuzemské tituly – retrodrama 3 sezóny v pekle a loutkový Kuky se vrací. Podle umělecké ředitelky festivalu Evy Zaoralové se soutěž nestaví kolem konkrétního tématu, to však někdy samo od sebe vyplyne. V letošní soutěžní dvanáctce se tak podle ní objevují snímky o hledání identity či smyslu života, v celkovém programu přehlídky pak lze najít téma stáří. To se však zřejmě nebude týkat takzvaného filmu překvapení: dva dny před zahájením organizátoři uvedli, že promítnou akční romantickou komedii Zatím spolu, zatím živi s Tomem Cruisem a Cameron Diazovou v hlavních rolích.

Návštěvníkům bude k dispozici tucet kinosálů, kterými projdou dvě stovky filmů. Cena festivalového passu zůstává na tisícovce na celou dobu, pro studenty o tři stovky méně. Jedna vstupenka stojí opět 65 korun. Vedle programu pro diváky proběhne i řada akcí pro filmové profesionály. Například už potřetí se uskuteční panel Spolupráce s Hollywoodem (přístupný i veřejnosti) a na prezentaci Docu Talents from the East se představí vybrané dokumenty z východní Evropy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!