Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zelení jdou do voleb se Změnou. Téma migrace, squatting a gender jsou tabu

Česko

  13:34
PRAHA - V podzimních parlamentních volbách by se Zelení rádi vrátili do sněmovny. Členové partaje proto ze svého programu vynechají tři témata: migraci, squatting a gender. Chtějí se tím vyhnout kontroverzi a zaměřit se na důležitější odvětví, za která považují životní prostředí či snížení daní inovativním firmám. Do voleb půjdou s hnutím Změna, které založil někdejší člen Zelených Jan Korytář.

Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové konferenci v rámci sjezdu Strany zelených. foto: Martin Veselý, MAFRA

Podle posledních předvolebních průzkumů by Zelení získali hlasy tří a půl procent voličů a do Sněmovny by se nedostali. Předseda Matěj Stropnický je ale přesvědčený, že strana má reálnou šanci získat mezi sedmi a osmi procenty, jak řekl před několika dny v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Aby partaj takových čísel skutečně dosáhla, rozhodli se její členové vyhnout některým kontroverzním tématům, která by jim mohla část voličů spíše odlákat.

ZVĚŘINA: Mazaní králíčci. Zakázaná slovíčka Zelené spasit nemohou

„Shodli jsme se na tom, že ve volebním programu nebudou tři témata: gender, squatting a migrace,“ uvedl pro Hospodářské noviny předseda strany Matěj Stropnický. Tato slova podle něj vzbuzují ve společnosti příliš vášně a odvádějí pozornost od ochrany životního prostředí.

Nové logo Zelených.
Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové...

„Pokud se chceme dostat do sněmovny, musíme řešit věci, které řeší většina veřejnosti. Squatting pro nás je zajímavý kulturní projev, ale nepálí většinu. Neproudí k nám zástupy migrantů, ale my jsme strávili příliš mnoho energie tím, že jsme obhajovali povinnost společnosti přijmout je, pokud přijdou,“ řekl Stropnický s tím, že strana z těchto témat strach nemá, jen se chce věnovat důležitějším věcem jako je životní prostředí, práce a bydlení. V nově schváleném volebním programu slibuje také snížení daní firmám, které přinesou do výroby inovace.

Do voleb se Změnou

Pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny sestaví Strana zelených kandidátní listiny společně s hnutím Změna. Hnutí, které je úspěšné v Libereckém kraji a jehož lídrem je Jan Korytář, dodá své osobnosti na kandidátky Zelených ve většině krajů. Dohodu o tom podepsaly obě strany tento týden.

„Zelení s Matějem Stropnickým byli pro Změnu přirozeným partnerem pro spojení do sněmovních voleb. Zelenou politiku oba vnímáme velice podobně,“ uvedl Korytář, někdejší liberecký primátor. Hnutí Změna založil v roce 2012, tedy poté, co opustil po osmi letech Stranu zelených.

Jan Korytář v roce 2014.

“Půjdeme do voleb jednotnější než v minulosti. Spojení se Změnou Jana Korytáře je důkazem toho, že jsme překonali rozpory, které nás v minulosti brzdily,“ okomentoval spolupráci Stropnický.

Zelení už na svém lednovém sjezdu v Hradci Králové avizovali, že budou o hlasy voličů ve sněmovních volbách usilovat s hnutím Změna a členy zaniklého Hnutí Zelení. Podle tehdejšího vyjádření Stropnického ale ještě jednali s dalšími partnery. S kým konkrétně ovšem neřekl. Předseda partaje pouze doplnil, že spojení musí mít logiku a partneři se musí shodnout na základních programových prioritách.

V roce 2006 uspěli Zelení ve sněmovních volbách a stali se součástí vládní koalice. V dalších volbách už ale pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory Parlamentu nepřekonali. Volební průzkumy jim přisuzují dlouhodobě tříprocentní podporu voličů. Čtvrt století existující stranu od loňska vede pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický.

Autoři: ,