Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

O udělování milostí bude od Nového roku rozhodovat pouze prezident, uvedl Hrad

Prezident Petr Pavel. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Od 1. ledna bude o žádostech o milost rozhodovat pouze prezidentská kancelář. Oznámil to dnes odbor komunikace Hradu. Žádosti o milosti doručené do té doby vyřídí ministerstvo spravedlnosti, které mělo agendu dosud na starosti.
  10:11

Rozhodnutí bylo podle hradního webu zaslané předsedovi vlády ke spolupodpisu. Všechny žádosti o milost doručené před tímto datem vyřídí ministerstvo spravedlnosti, které mělo agendu na starost doposud.

Kancelář prezidenta republiky pro agendu získá čtyři nová pracovní místa, která se přesunou právě z ministerstva spravedlnosti. Oddělení bude mít sedm zaměstnanců, na čtyři z nich se konala výběrová řízení, ostatní obsadí stávající zaměstnanci hradního odboru legislativního a právního.

„Oddělení milostí bude mít celkem sedm zaměstnanců, na čtyři z nich proběhla výběrová řízení, ostatní obsadí stávající zaměstnanci Odboru legislativního a právního, kteří tuto agendu v Kanceláři prezidenta aktuálně vykonávají,“ dodává prezidentova kancelář.

Bývalý prezident Miloš Zeman agendu udělování milostí předpisem v roce 2013 převedl na ministerstvo. Nynější rozhodnutí kanceláře prezidenta Petra Pavla bylo zasláno k podpisu také premiéru Petru Fialovi (ODS).

Pavel už dříve řekl, že chystá rovněž revizi kritérií pro udělování milostí, posuzovat by se mohly například i sociální důvody. Dnes Hrad uvedl, že milosti bude udělovat jen ve výjimečných případech.

Za Zemana mohlo ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené trpící závažnou chorobou nebo nevyléčitelným onemocněním bezprostředně ohrožujícím život.

Mezi milosti, které řízením na ministerstvu neprošly a nesplňovaly nastavené podmínky, patří Zemanova nejkontroverznější rozhodnutí - omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka či prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové, manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené za zneužití Vojenského zpravodajství.

„Pan prezident chce rozhodovat sám o těch věcech od 1. ledna příštího roku nejpozději,“ avizoval v záři v pořadu Otázky Václava Moravce ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Já to vítám hlavně proto, že pravomoce, které má z Ústavy, má dělat sám,“ dodal. Na dotaz moderátora Blažek vyloučil, že by se na leden příštího roku zároveň chystala amnestie.

Autoři: ,