Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Záhada: proč zmizely kádrové spisy

Česko

  17:44
PRAHA - Rozdání kádrových spisů zaměstnancům po listopadu 1989 narušilo pozdější prověrky i historický výzkum komunistického režimu.

Ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Během prvních týdnů po 17. listopadu 1989 si zaměstnanci rozebrali kádrové spisy, které na ně byly vedeny. Došlo k tomu nejen v obyčejných podnicích, ale i v důležitých institucích jako byla ministerstva, soudy či prokuratura. Pamětníci si již dnes nevybavují, kdo opatření inicioval a schválil, pozadí celé věci je nejasné i historikům.

„Kádrové spisy byly vydávány všem zaměstnancům ministerstva. Nevyzvednuté spisy byly následně skartovány. Kdo o tom rozhodl, nejsme schopni dnes přesně říci. Pravděpodobně tehdejší vedení ministerstva,“ popisuje situaci na konci roku 1989 na ministerstvu školství jeho nynější mluvčí Kateřina Böhmová. Podobná odpověď přišla LN z většiny oslovených minsterstev.

Podrobnější odpověď zaslal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: „Dne 22. 12. 1989 dostal tehdejší ředitel odboru kádrové a personální práce ústní pokyn od ministryně spravedlnosti JUDr. Dagmar Burešové k vydání kádrových spisů pracovníkům MS ČSR i resortu s tím, že spisy se začnou vydávat dne 27. 12. 1989.“

Dagmar Burešová si celou situaci dnes již obtížně vybavuje. „Patrně šlo o pokyn z vlády,“ říká někdejší ministryně spravedlnosti. Ombudsman Otakar Motejl již v září řekl, že chybějící kádrové materiály zkomplikovaly pozdější prověrky prokurátorů, protože „ministerstvo zjistilo, že neví o minulosti těch lidí vůbec nic.“

Po 17. listopadu byly kádrové spisy předávány zaměstnacům masově. „Hodně to iniciovala místní občanská fóra,“ říká šéf Archivní správy Minsterstva vnitra Vácslav Babička. „U nás na magistrátu si lidé odhlasovali, že si ty kádrové materiály rozeberou a odnesou domů, což se také stalo,“ doplňuje ho ředitel archivu Hlavního města Prahy Václav Ledvinka. Oba citovaní archiváří podepsali na začátku prosince 1989 spolu s dalšími kolegy výzvu, aby bylo zabráněno rozchvacování a ničení dokumentů.

Iniciativu podpořilo 7. prosince Občanské fórum, které vydalo prohlášení týkající se i kádrových spisů: „Občanské fórum konstatuje, že je nyní v celospolečenském zájmu zajistit zachování, zabezpečení a odborné zpřístupnění celého souboru písemností kádrové, politické a i hospodářské povahy,“ píše se v prohlášení. V jeho textu jsou z ničení kádrových materiálů výslovně  obviněni „někteří bývalí či dnešní funkcionáři“.

Kádrové spisy nebyly zaměstnancům předány pouze ve dvou resortech – na vnitru a na obraně. Na těchto dvou ministerstvech navíc nebyly kádrové spisy rozlišeny od osobních. „Kádrové a osobní spisy jsou v resortu vnitra to samé,“ uvádí Břetislav Štefan z Archivu bezpečnostních složek.

Kádrové spisy příslušníků Státní bezpečnosti a dalších pracovníků ministerstva vnitra se tak zachovaly a historici je mohou studovat. I když i zde existují výjimky: „Čím vyšší činitel ministerstva, tím je pravděpodobnější, že jeho spis bude neúplný,“ konstatuje Břetislav Štefan. Úplně zmizelo několik materiálů, například osobní spis ministra vnitra Františka Kincla či spis někdejšího šéfa úřadu vlády za premiéra Stanislava Grosse Pavla Přibyla, který velel v lednu 1989 zásahové jednotce nasazené proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne.

Originální postup zvolilo ministerstvo zahraničních věcí, které také nerozlišovalo kádrové spisy od osobních. Podle jeho mluvčí Zuzany Opletalové si zaměstnanci mohli po listopadu 1989 ze svých osobních spisů odnést všechny dokumenty, které napsali sami.

Vinou nedostatku dokumentů, které jsou navíc často nepřístupné z důvodu ochrany osobních údajů, je historický výzkum kádrování na samém počátku. V Ústavu pro soudobé dějiny nedávno zahájili výzkumný projekt, jenž se tímto tématem zabývá. Jaroslav Cuhra – jeden z historiků, který se na projektu podílí – soudí, že existovaly kádrové materiály trojího druhu: „Kádrový spis vedený na pracovišti, kádrový spis člověka v nomenklatuře (hierarchický systém – pozn. red.) KSČ, který si vedla nomenklaturně příslušná složka KSČ, a pak možná třetí druh, něco jako osobní spis lidí, kteří vlastně nebyli nijak vysoko, různí dělníci a podobně.“


Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč