Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záhada van Goghova ucha znovu „vyřešena“

Česko

MILÁN/PRAHA Zdá se, že záhada uříznutého ucha slavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha je vyřešena. Podle britského vědce Martina Baileyho to umělec učinil proto, že jím psychicky otřásla svatba bratra Thea, na němž finančně závisel. Bailey, který o van Goghovi napsal knihu a byl kurátorem dvou výstav malířovi zasvěcených, vypracoval svou teorii na základě studia dopisu, který nizozemský mistr záměrně zachytil ve svém zátiší Mísa s cibulí, namalovaném na počátku roku 1889, krátce poté, co se poranil.

Jde zřejmě o dopis od bratra Thea z Paříže z 21. prosince 1888, v němž Vincentovi oznamuje, že se oženil s Johannou Bonderovou. Zdá se, že to Vincentem, který byl psychicky narušený, hluboce otřáslo, a to až do té míry, že se sám zmrzačil. „Vincent se obával, že ztratí Theovu finanční a psychickou podporu,“ vysvětlil Martin Bailey v článku v lednovém čísle časopisu The Art Newspaper, který převzal Sunday Times.

Uřízl ho Gauguin Záhada van Goghova uříznutého ucha byla léta zdrojem nejrůznějších teorií: někteří událost spojovali s jeho šílenstvím, jiní s jeho přerušeným přátelstvím s Paulem Gauguinem. Podle akademiků z Hamburské univerzity, kteří svoji teorii zveřejnili právě před rokem, to byl právě Gauguin, který s Vincentem sdílel společný domek v Arles na jihu Francie, kdo mu ucho uřízl při hádce kvůli prostitutce jménem Rachel. Toto vysvětlení však odmítlo jak van Goghovo muzeum v Amsterdamu, tak i Bailey.

Vincent van Gogh se pak za necelé dva roky, 27. července 1890, ve věku 37 let, postřelil do hrudníku a dva dny na to zemřel. Dnes patří jeho obrazy k nejvyhledávanějším dílům moderního malířství a na aukcích dosahuje jejich cena i sto milionů dolarů.

Autor: