Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zahradnictvím rostou tržby, hitem je javor dlanitolistý

Česko

PRAHA Obchody se zahradní technikou a zahradnictví si na dopady ekonomické krize zatím stěžovat nemohou. O jejich zboží je mezi českými zahrádkáři stále zájem, zejména díky dobrému počasí. Největší poptávka je letos po okrasných javorech.

„Jakmile se udělalo hezky, tak začala poptávka stoupat a v současnosti je zhruba na loňské úrovni,“ říká Marion Prostiová ze zasilatelského obchodu Starkl zahradník.

Zákazníci se podle prodejců zajímají zejména o zboží v akci a kvalita při rozhodování o koupi nehraje velkou roli. Největším hitem letošní zahradnické sezony se však stal japonský okrasný javor dlanitolistý. Jeho cena závisí na velikosti a druhu a pohybuje se od tří set do jedenácti tisíc korun.

„Podařilo se nám sehnat okrasné javory z Itálie za dobrou cenu a jen se po nich zaprášilo,“ říká Jiří Chládek mladší ze zahradnického centra Chládek v pražských Střešovicích. Jeho slova potvrzuje i Václav Nádvorník ze Zahradnictví v Líbeznicích na severním okraji Prahy. „Největší zájem je letos o okrasné javory,“ říká. Podle jeho slov však lidé letos chodí i pro popínavé růže a magnolie. Okrasné javory se dobře prodávají i na jižní Moravě. Jak potvrdilo brněnské Zahradní centrum Čtyřlístek, je mezi zákazníky o tyto dřeviny velký zájem.

Více informací na straně 16

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: