Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Záhrobská jela mlhou k bronzu

Česko

Česká slalomářka vybojovala ve své parádní disciplíně svoji první olympijskou medaili

WHISTLER/PRAHA Z husté mlhy na sjezdovce ve Whistleru se zásluhou Šárky Záhrobské vyloupla medailová radost. Šestá pro českou výpravu ve Vancouveru a už čtvrtá bronzová.

Pětadvacetiletá závodnice ukázala, že se umí dostat na stupně vítězů nejen na mistrovství světa, kde se jí to povedlo již třikrát.

Kromě toho získala pro svoji zemi první olympijský cenný kov v alpském lyžování od bronzu Olgy Charvátové ve sjezdu v Sarajevu 1984.

Po úspěchu Záhrobské je česká výprava na zimních hrách také nejúspěšnější v historii. Šest medailí si odvezlo Československo právě před 25 lety ze Sarajeva, tehdy ovšem bez jediného zlata, které má tentokrát zásluhou rychlobruslařky Martiny Sáblíkové už dvakrát.

Základ pro svůj největší úspěch na olympiádě položila Záhrobská hned v prvním kole, po kterém byla rodačka z Benecka ještě o stupínek výš než na konci druhého kola.

Závod rozjela jako první Do závodu vyrazila jako úplně první, což se ukázalo v náročném počasí jako velká výhoda. S přibývajícím časem se totiž husté sněžení, vysoká vlhkost a mlha na kvalitě terénu projevila. „Měla jsem před sebou trať netknutou, přede mnou ji projeli jen předjezdci a to bylo určitě výhodné,“ pochvalovala si Záhrobská. Jistota z ní sálala, sebevědomí si podpořila minulý týden, kdy soupeřkám poslala důraznou vizitku v superkombinaci, kde se zásluhou nejlepšího času ve slalomu vyhoupla ze třetí desítky až na 7. místo.

Včera ukázala, že je schopná medailový výkon zopakovat. „Vršek se mi hodně povedl, mělo to šmrnc. Vdolní části jsem trochu víc chybovala, měla jsem to pouštět trošičku víc,“ hodnotila Záhrobská svůj výkon v prvním kole.

Rieschová si vedení hlídala Vzešel z toho velmi kvalitní čas, který dokázala z dalších závodnic překonat už jen pozdější šampionka Němka Maria Rieschová.

Ne všem favoritkám se přitom dařilo. Do cíle vůbec nedojela Američanka Lindsey Vonnová, která už nedokončila ve Whistleru dva závody a v prvním kole vypadla také včera. „Prostě jsem vjela na trať, chtěla bojovat, ale neměla jsem svůj den,“ litovala.

Totéž mohla říct třeba i druhá česká reprezentantka Petra Zakouřilová, která protnula jen pár branek a závod pro ni skončil. Dole pod svahem mohly sledovat velký den Záhrobské.

Ve druhém kole jela slalomová specialistka naopak až jako předposlední a několik drobných zaváhání ji poslalo o 59 setin za Rakušanku Schildovou. I když se Rieschová nenechala o vedení připravit, již jisté české medailistce to úsměv z tváře vzít nemohlo.

Dopředu žádné oslavy neplánovala, aby případný úspěch nezakřikla. Po bronzovém slalomu si je Záhrobská o to víc mohla vychutnat.

***

Co dokázala Úspěchy Záhrobské Na olympijských hrách Včera překonala své nejlepší umístění z kombinace, kde minulý čtvrtek skončila na 7. příčce. Ve Světovém poháru Nejvíc se jí daří v Aspenu, kde vyhrála slalom dva roky po sobě (2008 a 2009). Na mistrovství světa Kompletní sbírku medailí ze slalomu načala 3. místem v Santa Catarině (2005), o dva roky později přišel titul v Aare a poté i druhé místo loni ve Val d’Isere.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!