Záhrobská se bála riskovat ve sjezdu

Ve slalomu předvedla druhou nejrychlejší jízdu, ale o lepší výsledek v superkombinaci na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování se Šárka Záhrobská připravila už ve sjezdu a celkově obsadila jedenáctou příčku.

VAL D’ISERE Ve sjezdu jela na jistotu bez většího rizika a na hlavní soupeřky nabrala značnou ztrátu. Slalom už nic nezměnil. I když Šárka Záhrobská zajela riskantní jízdu a lepší byla jen domácí Sandrine Aubertová, manko už obhájkyně čtvrtého místa nesmazala.

Superkombinaci tak vyhrála Rakušanka Kathrin Zettelová. Největší zklamání naopak prožila Američanka Lindsey Vonnová, která byla diskvalifikována z druhého místa za neprojetou branku.

Kombinaci dokončily i další dvě české lyžařky. Lucie Hrstková byla dvacátá a Klára Křížová o pět míst za ní. Dcera bronzové olympijské medailistky ze Sarajeva Olgy CharvátovéKřížové se ve slalomu musela vracet do branky a skončila mezi klasifikovanými závodnicemi poslední.

Zettelová po pátém místě ve sjezdu zajela třetí nejrychlejší slalom a poprvé v kariéře vyhrála kombinační závod. Navíc získala první zlato ze světového šampionátu. „Mistryně světa zní opravdu dobře. Se zlatem jsem rozhodně nepočítala, protože Lindsey Vonnová je tady skvělá. Je to jako sen. Doufám, že to ještě potvrdím ve své parádní disciplíně - obřím slalomu,“ rozplývala se Zettelová po dojezdu.

Vonnová se už radovala v cíli Vítězství Zettelové nejvíc ohrožovala právě Vonnová, která vyhrála sjezd a ve slalomu na posledním mezičase vedla. Když dojela těsně druhá, tak byla vzápětí za nesprávné projetí branky diskvalifikována. Vítězka úvodního superG tak přišla o šanci stát se první ženou v historii, která na mistrovství získá medaili v každé disciplíně. „Cítila jsem se tento týden opravdu dobře, o to těžší je přijmout takovou zprávu,“ svěřila se čtyřiadvacetiletá Američanka poté, co jí špatnou zprávu ohlásil manžel Thomas. „Někdy nepoznáte, že jste špičkou minuli branku. To se přesně stalo mně. Jsem z toho hodně naštvaná, ale takové věci se při slalomu stávají. Nic s tím nenadělám,“ nevěšela hlavu.

S náročnou sjezdovkou Tete de Solaise si neporadila hned čtrnáctka závodnic. Byly mezi nimi i zkušené Julia Mancusová a Anja Pärsonová, které po super-G nedokončily ani druhý závod. Švédka tak neobhájila zlato z Aare.

Výsledky superkombinace žen: 1. Zettelová (Rak.) 2:20,13 (1:31,97+48,16), 2. Gutová (Švýc.) 2:20,69 (1:30,63+50,06), 3. Görglová (Rak.) 2:21,01 (1:31,03+49,98), 4. Rieschová (Něm.) 2:21,67 (1:31,92+49,75), 5. MarchandováArvierová (Fr.) 2:22,62 (1:32,15+50,47), ...11. ZÁHROBSKÁ 2:23,19 (1:35,11+48,08), 20. HRSTKOVÁ 2:29,80 (1:38,41+51,39), 25. KŘÍŽOVÁ 2:43,78 (1:37,58+1:06,20).