Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žalobci otevřeli Kalouskovu kauzu internetového sázení

Česko

  14:10aktualizováno  14:50
PRAHA - Žalobci zrušili rozhodnutí policie, která odložila případ ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska prověřovaného kvůli korupci. Kauzu internetového sázení vrátili k došetření.

Miroslav Kalousek při rozhovoru pro Lidové noviny foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Protikorupční útvar prověřuje podezření, že Kalousek v roce 2008 ještě jako ministr financí za KDU-ČSL povolil internetové kurzové sázky, za což měl dostat několikamilionový úplatek od šéfa investiční skupiny Penta Marka Dospivy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Police případ odložila s tím, že nebyly zjištěny skutečnosti, které by mohly vést k zahájení trestního stíhání," uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Státní zastupitelství však podle ní dospělo k závěru, že je rozhodnutí policie předčasné. Policisté tak musí doplnit v kauze další dokazování.

Dal mu Dospiva úplatek

Podle dřívějších informací se policisté začali případem zabývat na základě trestního oznámení bývalého místopředsedy strany Věci veřejné Tomáše Jarolíma. Detektivové prověřují kauzu kvůli podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a uplácení. Podle deníku Právo figuruje ve spisu přímo Kalousek jako podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomocí a Dospiva jako ten, kdo měl ministra financí uplatit. Oba však takové obvinění popřeli.

Penta

Penta vlastní mimo jiné sázkovou společnost Fortuna, která o povolení internetového sázení dlouho usilovala. Povolení internetového sázení bylo v roce 2008 vydáno pro společnosti Fortuna, Sazka, Synot Tip, Tipsport a Chance. Platné je na deset let.

Jarolím sdělil, že detektivové z protikorupčního útvaru chtěli Kalouska obvinit. Státní zastupitelství jim však následně kauzu odebralo a přidělilo ji odboru hospodářské kriminality pražské policie. Po odložení případu se pak bývalý místopředseda VV obrátil na pražské vrchní státní zastupitelství, aby postup kriminalistů prověřilo. Jarolím také podle svých slov policisty ve svém podání odkázal na svědky, kteří mohou potvrdit podezření o korupci při povolování internetového sázení.

TOP 09 v minulosti obdržela sponzorský dar 11 milionů korun od brněnského podnikatele Dušana Novotného a podle Práva se již delší čas spekuluje o tom, zda ve skutečnosti nešlo o peníze od Penty. Ta od Novotného v roce 2004 odkoupila síť lékáren. Policie proto nyní prověřuje, zda Penta neposlala peníze na účet TOP 09 přes prostředníka, kterým by mohl být právě Novotný.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...