Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zámek Štiřín jako diplomatický hotel za 30 milionů skončí, hledá se kupec

Štiřín. Původně tvrz z 15. století, která byla během baroka přestavěna na zámek. Dříve ho vlastnil třeba kníže Rohan, nyní patří ministerstvu zahraničí. foto: Profimedia.cz

Ministerstvo zahraničí plánuje převést zámek Štiřín na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Resortní příspěvková organizace, která zámek nyní spravuje, bude zrušena. Skončit by měl zbytek z původních zhruba 50 zaměstnanců.
  12:25

Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake webu sdělil, že úsilí směřuje ke zrušení příspěvkové organizaci ke konci června, převod na ÚZSVM má být dokončen do 1. června. Informovaly o tom v pátek Seznam Zprávy.

Resort podle vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) při únorových sněmovních interpelacích dával ročně 30 až 40 milionů korun na investice v areálu i na činnosti, které podle něho nejsou z hlediska státu zásadní. „Bavíme se o hotelové činnosti, o restaurační činnosti, o golfových hřištích, o kongresové turistice,“ uvedl tehdy.

Podle Seznam Zpráv je možné, že bude zámek odprodán soukromému zájemci. ÚZSVM se ale nejprve pokusí najít možného uživatele mezi státními institucemi.

V minulosti se mluvilo několikrát o prodeji areálu, jenž zahrnuje i rybníky a park. Před zhruba deseti lety v době, když byl ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), se tyto úvahy objevovaly kvůli úsporným opatřením. Privatizaci později navrhoval ještě jako ministr financí Andrej Babiš (ANO). Následně, když zastával funkci premiéra, od záměru ustoupil se zdůvodněním, že počet akcí pořádaných na Štiříně značně vzrostl, a je navíc otevřen celoročně veřejnosti.

Na konci předminulého volebního období Sněmovny nakonec nebyla úspěšná snaha převést zákonem zřizovatelskou funkci příspěvkové organizace Zámek Štiřín z ministerstva zahraničí na Sněmovnu, byť měla podporu většiny poslanců.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...