Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zapálený strážce oblohy

Česko

Při demonstraci pro armádu USA laser poprvé sestřelil bezpilotní letadlo ze vzduchu

Jak by mohla vypadat jedna z nových tváří války už v blízké budoucnosti, předvádí americká firma Boeing. V rámci vlastního vývoje vytvořila „mobilní obranný prostředek“, který využívá jako hlavní zbraň laserový paprsek, a úspěšně ho vyzkoušela jak na pevném, tak – na samém sklonku letošního ledna – i na pohybujícím se létajícím cíli.

Obětí „smrtících paprsků“ se stal bezpilotní letoun, místem činu střelnice americké armády ve státě Nové Mexiko a střelcem systém nazvaný Laser Avenger. Jeho základem je infračervený laser o neupřesněném výkonu, téměř jistě v řádu desítek kilowatt. Zbytek zařízení ovšem představuje osvědčený protiletadlový systém, a tak ho vývojáři Boeingu do provozu uvedli za pouhých osm měsíců. Celé zařízení je namontováno na dobře známém vozidle Humvee.

První demonstrace proběhly v roce 2007. Laser tehdy firma chtěla armádě předvést při použití proti improvizovaným výbušným zařízením a nevybuchlé munici. Výkon laseru údajně stačil, aby přivedl prakticky okamžitě k výbuchu minometné granáty nebo explozivní nástrahy, s jakými se vojáci setkávají třeba v Iráku. V následujícím roce se pak objevily záběry laserem zničeného bezpilotního letounu na vojenské střelnici (viz foto).

Boeing sice vyvíjí Laser Avenger pouze z vlastních prostředků, ale firma je patrně pevně přesvědčena o možnosti na projektu vydělat. Proto v době nápadně blízké nástupu nového prezidenta uspořádala novou demonstraci. Laser Avenger se, údajně i díky tomu, že se od roku 2007 podařilo zdvojnásobit jeho výkon, zapsal do tabulek jako první laser, který dokázal udržet letící bezpilotní letadlo v zaměřovači dost dlouho na to, aby ho jeho energie zničila.

Boeing tvrdí, že by systém s dostatečným financováním mohl být připraven k výrobě za rok. Termín se zdá být těžko uvěřitelný, přesto budoucnost nevypadá pro Laser Avenger nijak černě. Ukázal totiž svou účinnost proti cílům, které vojákům dělají těžkou hlavu. Moderní protiletadlové rakety mají se zasahováním lehkých, často plastových bezpilotních letounů těžkosti, a navíc jejich použití není cenově efektivní. Laser by mohl ve výsledku být levnější.

Zářící Jumbo Nejde však o jediný pokrok ve vývoji amerických laserů. Vývoj systému ABL, který má z paluby letadel ničit balistické rakety na stovky kilometrů, trvá už 12 let a spolykal 4,3 miliardy dolarů. Za tuto sumu přitom ještě laser nedokázal vystřelit z paluby letadla, byť už má laboratorní testy za sebou. První „výstřel“ z paluby (byť stojícího) Boeingu 747 přišel až v prosinci 2008. Vývojáři ho však považují za průlomový a tvrdí, že letos dojde na „ostrou zkoušku“ v letu.

Autor: