Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záplavy mají 14. oběť

Česko

U Borů na Žďársku včera potápěči nalezli tělo utonulého muže

JIHLAVA Letošní letní záplavy mají už 14. oběť. Od čtvrteční noci rodina pohřešovala třiapadesátiletého muže, který po přívalových deštích odešel zkontrolovat stav svého rybníka u Borů na Žďársku. Potápěči našli jeho tělo včera kolem poledne ve výpusti rybníka. Po 14.00 se ho záchranářům podařilo vytáhnout na břeh, muž byl potom pozůstalými identifikován jako pohřešovaný člen rodiny. Informovala o tom žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Syn pohřešovaného oznámil ve čtvrtek ve 23.10, že se otec nevrátil od rozvodněného rybníka. Syn ho tam marně hledal, na hrázi našel jenom jeho motocykl. Po pohřešovaném muži pátralo patnáct policistů, čtyři hasiči s člunem a 21 dobrovolných hasičů z obcí Bory a Radenice. „Záchranáři znovu prohledávali terén u Manova rybníka a rozvodněného potoka až k hrázi přehrady Mostiště,“ uvedla mluvčí. Ve 12.15 potápěči ve výpusti rybníka nalezli tělo, které však nemohli vyprostit. Velitel zásahu proto požádal o pomoc kriminalistické skupiny s technikem. „Muž se pravděpodobně snažil vyčistit výpusť rybníka, přičemž uklouzl a silný proud jej vtáhl pod vodu,“ dodala mluvčí.

Do přehrady Mostiště, nad kterou Bory leží, se podle vodohospodářů v noci valila přívalová vlna o síle stoleté vody. Během hodiny se hladina toku zvýšila o 130 centimetrů na téměř dva metry.

V Táboře déšť zaplavil ulice Od minulé středy, kdy záplavy začaly, zemřelo v jejich důsledku 13 lidí. Devět životů si vyžádaly na Novojičínsku, další dva pak na Přerovsku a ve Valašském Meziříčí, dva na Jesenicku. Osm lidí utonulo, k dalším se včas nedostala sanitka nebo lékař.

Srážky krátkodobě zvedly hladiny menších toků, nyní ale klesají. V Táboře déšť zaplavil několik ulic. Voda také zaplavila několik garáží a sklepů. „Za noc tam evidujeme 37 zásahů,“ vysvětlil operační důstojník jihočeských hasičů Michal Halada. Městská policie musela kvůli přívalovým srážkám uzavřít Lužnickou, Údolní a Průběžnou ulici, kde voda místy dosahovala až do výše 70 centimetrů. V Údolní ulici voda vytlačila všechny poklopy z kanálů. Strážníci ulici uzavřeli v místě, kde se razí podzemní štola, a mohla by se tam provalit silnice.

Srážky krátkodobě zvedly hladiny Zlatého potoka v Hracholuskách na třetí povodňový stupeň, ohrožení překročila také říčka Černá v Líčově a ke druhému stupni vystoupal Černovický potok v Tučapech.

***

Počasí na víkend Nad Českem se během víkendu opět přeženou silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Dnes se bouřky objeví hlavně v Čechách a v neděli pak na Moravě a ve Slezsku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!