Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

NCOZ zasahovala na vedení nemocnic Ústeckého kraje a v Jihlavě, zadržela dva ředitele

Česko

  8:28aktualizováno  15:11
Policie od noci na pondělí zasahovala v budově ředitelství společnosti Krajská zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji spravuje sedm nemocnic. Detektivové vyšetřují podezření z manipulace s veřejnými zakázkami. Zadrželi ředitele KZ Petra Malého a obchodního náměstka Pavla Vorala. Policejní razie probíhala také v Nemocnici Jihlava, kde byl zadržen její ředitel Lukáš Velev.

„Mohu potvrdit, že policie zasahuje v budově ředitelství. Poskytujeme jí maximální možnou součinnost. V tuto chvíli nemám oprávnění poskytovat žádné další informace,“ sdělila iDNES.cz v pondělí ráno Petra Roubíčková, mluvčí Krajské zdravotní.

Budova se nachází v Ústí nad Labem naproti areálu Masarykovy nemocnice. Právě tam se dnes měla konat tisková konference k představení projektu ambulantní sítě primární péče. S ohledem na aktuální dění však byla zrušena.

„Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ sdělil Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Podle informací iDNES.cz policie zabavovala počítače a dokumenty, zásah souvisí s veřejnými zakázkami.

Redakce se během dne pokusila spojit s ředitelem Krajské zdravotní Petrem Malým, jeho telefon byl však vypnutý. Server Seznam Zprávy později uvedl, že Malý a jeho náměstek Voral byli zadrženi.

Předseda představenstva Ondřej Štěrba pro iDNES.cz potvrdil, že se ve věci jedná o nejasnosti při zadávání veřejných zakázek. Zároveň uvedl, že se s ním detektivové z NCOZ spojili zhruba půl hodiny po půlnoci.

„Byli už na místě a sdělili mi, že je žádoucí moje přítomnost. Hned jsem proto vyjel na místo,“ podotkl s tím, že okamžitě řešil se zástupci NCOZ nařízení home office pro zaměstnance, kteří v budově pracují.

„Měl jsem povinnost nikoho neobvolávat, nic dopředu nesignalizovat. Bylo to zcela v režii zasahujících policistů. Lidé z NCOZ tuto informaci sdělovali zaměstnancům ve spolupráci s naším pracovníkem ostrahy. Do budovy měli přístup pouze zaměstnanci, které policisté potřebovali k součinnosti, to znamená lidé ze správního oddělení nebo z ekonomického oddělení,“ dodal Štěrba.

Hejtman Jan Schiller (ANO) dopoledne řekl, že zatím nemá k zásahu žádné informace. „Nevím vůbec nic, nikdo mě zatím neinformoval, policie mě nekontaktovala. Ani nevím kvůli čemu policie zasahuje, co zjišťují. Doufám, že během dne dostanu víc informací,“ sdělil iDNES.cz Schiller.

Krajský radní pro zdravotnictví Radim Laibl (ANO) ČTK řekl, že má informaci o zásahu v KZ, ale neví, čeho se týká. „Vypisování výběrových řízení je věcí čistě akciové společnosti. Na krajský úřad se policie neobrátila,“ uvedl.

„Ráno mi volala policie, proto jsem teď tady. Co se přesně děje, se teprve dozvím,“ uvedl dopoledne přímo před budovou člen představenstva Krajské zdravotní Stanislav Dostál. Dodal, že všichni zaměstnanci mají nařízený home office.

„Potřeboval jsem jít do účtárny, ale okamžitě mě z budovy vykázali. Dneska tu nikdo nepracuje,“ sdělil ráno redaktorce na místě jeden ze zaměstnanců společnosti.

Krajská zdravotní sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji a zaměstnává 8500 lidí, vlastníkem je krajská samospráva. Patří mezi největší poskytovatele zdravotní péče v České republice.

Šéfa jihlavské nemocnice trestně stíhají

Kriminalisté zasahovali také v Nemocnici Jihlava. Informaci potvrdila tisková mluvčí Monika Zachrlová. „V nemocnici probíhají úkony trestního řízení. Víc k tomu nemohu říct. Nemám oprávnění poskytovat další informace,“ řekla v průběhu dne Zachrlová.

Podobně hovořil i mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Mohu pouze uvést, že náš útvar NCOZ dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ sdělil.

Podle Deníku N ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva detektivové zadrželi a začali trestně stíhat. Redakce iDNES.cz se řediteli snažila okolo poledne dovolat, jeho telefon byl však nedostupný.

Zásah kriminalistů se odehrával v části nemocnice, kde se nachází ředitelství. Vstup byl ohraničený páskou a zaměstnanci neměli přístup do svých kanceláří.

„Chodu nemocnice se to nijak nedotýká, pacienti nic nepocítí. Pouze kdyby si šli lidé vyřídit nějaké záležitosti na ředitelství, tak se tam nedostanou. Ředitelství je pro veřejnost i zaměstnance uzavřené. Někteří zaměstnanci ředitelství pracují z domu, jiní přešli na jiné pracoviště. Od zítřka by mělo být už všechno bez omezení,“ dodala v pondělí mluvčí nemocnice.

Zřizovatelem jihlavské nemocnice je Kraj Vysočina. „NCOZ ani policií jsme nebyli kontaktováni. Od zastupujícího náměstka ředitele mám informace, že nemocnice poskytuje součinnost s vyšetřováním. To je vše, co k tomu vím,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný.

Nemocnice v Jihlavě patří k největším v kraji. Zaměstnává necelých 1800 lidí.

Na případ podle serveru Deník N dohlíží evropská prokuratura, protože jde o evropské dotace. Podle informací iDNES.cz by mohly být spojeny s využitím ve výstavbě nebo s pořizováním zdravotnických přístrojů.

Autoři: , , ,