Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Zaveďte daň Robina Hooda“

Česko

LONDÝN Britský filmový režisér Richard Curtis a herec Bill Nighy propagují výzvu 48 britských organizací na zavedení celosvětové daně na bankovní transakce, která by měla být použita na boj s chudobou a změnou klimatu.

K zavedení „daně Robina Hooda“ vyzvaly vedení britských politických stran humanitární skupiny jako Oxfam, ale i ekologické organizace a skupiny. Podle autorů výzvy by se daní mohly vybrat miliardy dolarů, které mohou být využity při potírání chudoby. Dopis vybízí k dani v průměru 0,05 procenta z mezibankovních transakcí, nikoli z převodů mezi bankami a zákazníky. „Vyzýváme vás k serióznímu zvážení daně Robina Hooda, která by mohla být radikálním novým řešením - malá daň bankéřů by mohla znamenat hodně pro Británii, nejchudší země i celý svět,“ zdůrazňuje dopis.

Veřejnou tváří kampaně se stal známý filmový herec Bill Nighy (hrál například stárnoucího rockera ve filmu Láska nebeská). Vystupuje v klipu, který s ním natočil režisér a scenárista Richard Curtis (autor Lásky nebeské a naposledy Pirátů na vlnách).

Kritici tohoto druhu daně tvrdí, že je prakticky velmi složité ji určovat a vybírat. Stejně tak by ji musely zavést všechny země, což je nepravděpodobné vzhledem k dlouhodobému odporu Spojených států. Podpora i od Sarkozyho či Merkelové Nicméně pro nějakou variantu daně, s níž poprvé přišel v roce 1971 nositel Nobelovy ceny James Tobin, je řada politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a britského premiéra Gordona Browna.

Brown navrhl vytvoření fondu, který by byl použit v případě příští bankovní krize a který by financoval právě výnos z daně z bankovních transakcí. Daň podporuje i například šéf britského bankovního regulačního úřadu Turner či finančníci George Soros a Warren Buffett.

V Británii jsou banky častým terčem kritiky vzhledem k jejich podílu na světové ekonomické krizi. Hlavním důvodem nespokojenosti je však fakt, že stát na záchranu některých z nich musel vynaložit desítky miliard liber, a přesto banky vyplácejí svým zaměstnancům vysoké odměny.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...