Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Zaveďte daň Robina Hooda“

Česko

LONDÝN Britský filmový režisér Richard Curtis a herec Bill Nighy propagují výzvu 48 britských organizací na zavedení celosvětové daně na bankovní transakce, která by měla být použita na boj s chudobou a změnou klimatu.

K zavedení „daně Robina Hooda“ vyzvaly vedení britských politických stran humanitární skupiny jako Oxfam, ale i ekologické organizace a skupiny. Podle autorů výzvy by se daní mohly vybrat miliardy dolarů, které mohou být využity při potírání chudoby. Dopis vybízí k dani v průměru 0,05 procenta z mezibankovních transakcí, nikoli z převodů mezi bankami a zákazníky. „Vyzýváme vás k serióznímu zvážení daně Robina Hooda, která by mohla být radikálním novým řešením - malá daň bankéřů by mohla znamenat hodně pro Británii, nejchudší země i celý svět,“ zdůrazňuje dopis.

Veřejnou tváří kampaně se stal známý filmový herec Bill Nighy (hrál například stárnoucího rockera ve filmu Láska nebeská). Vystupuje v klipu, který s ním natočil režisér a scenárista Richard Curtis (autor Lásky nebeské a naposledy Pirátů na vlnách).

Kritici tohoto druhu daně tvrdí, že je prakticky velmi složité ji určovat a vybírat. Stejně tak by ji musely zavést všechny země, což je nepravděpodobné vzhledem k dlouhodobému odporu Spojených států. Podpora i od Sarkozyho či Merkelové Nicméně pro nějakou variantu daně, s níž poprvé přišel v roce 1971 nositel Nobelovy ceny James Tobin, je řada politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a britského premiéra Gordona Browna.

Brown navrhl vytvoření fondu, který by byl použit v případě příští bankovní krize a který by financoval právě výnos z daně z bankovních transakcí. Daň podporuje i například šéf britského bankovního regulačního úřadu Turner či finančníci George Soros a Warren Buffett.

V Británii jsou banky častým terčem kritiky vzhledem k jejich podílu na světové ekonomické krizi. Hlavním důvodem nespokojenosti je však fakt, že stát na záchranu některých z nich musel vynaložit desítky miliard liber, a přesto banky vyplácejí svým zaměstnancům vysoké odměny.

Autor: