Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zaviní EU soumrak magnetické rezonance?

Česko

Když v roce 2003 přebírali Paul Lauterbur a Peter Mansfield Nobelovu cenu za významné počiny v oboru zobrazování magnetickou rezonancí, nikdo nepochyboval o tom, že si jejich objevy toto prestižní vědecké ocenění zaslouží. Vyšetření magnetickou rezonancí zachraňuje dnes a denně zdraví i životy mnoha pacientů po celém světě. Směrnice Evropského parlamentu a rady 2004/40/ES může využívání této techniky v zemích Evropské unie vážně zkomplikovat.

Magnetická rezonance využívá změn v silném magnetickém poli, které jsou vyvolány přítomností jader vodíkových atomů.

V těle pacienta se vyskytuje vodík ve velkých množstvích ve vodě a v tucích. Tkáně a orgány se liší v obsahu těchto látek, a proto mění magnetické pole různým způsobem. Díky tomu lze zobrazit s velkou přesností nitro lidského těla a odhalit v něm známky probíhajícího onemocnění či důsledky zranění.

Směrnice Evropské unie je vedena bohulibým záměrem chránit zdraví lidí, kteří jsou při práci vystaveni účinkům silných magnetických polí. A právě to je kámen úrazu. Magnetická rezonance se bez silných magnetických polí neobejde a lékaři spolu s dalším zdravotnickým personálem se nemohou vždy zdržovat v bezpečné vzdálenosti od přístroje. Stejně tak se nemohou držet stranou od zdroje magnetického pole technici, kteří mají na starosti údržbu a opravy aparatury.

Na Evropské konferenci o rakovině konané nedávno v Barceloně lékaři důrazně upozorňovali na fakt, že směrnice vyšetření nemocných magnetickou rezonancí v podstatě znemožňuje.

„V Evropě je ročně magnetickou rezonancí vyšetřeno osm milionů pacientů s nádorovými onemocněními. To však skončí, protože směrnice stanovila limity pro vystavení účinkům magnetického pole tak, že je překročí každý, kdo na magnetické rezonanci pracuje,“ řekl na konferenci norský radiolog Dag Rune Olsen. Směrnice komplikuje především vyšetření, při kterých je u pacienta nezbytná přítomnost lékaře či zdravotního personálu. To platí hlavně pro nemocné v narkóze, malé děti nebo naopak starší pacienty. Ústup od vyšetření magnetickou rezonancí vystaví podle Olsena pacienty vyšším zdravotním rizikům, protože budou muset být vyšetřeni jinými technikami, například těmi, jež používají zdraví škodlivé ionizující záření. EU slíbila, že sporný předpis znovu projedná. Některé země, např. Slovensko, už ale začlenily limity ze směrnice do své legislativy, a vyšetření magnetickou rezonancí se tak u nich dostalo prakticky mimo zákon.

***

Hygienická norma EU postavila mimo zákon důležitou zobrazovací techniku využívanou v medicíně

Autor: