Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rekordní bonus pro šéfa VZP, za nábor Ukrajinců dostane 300 tisíc

Zdeněk Kabátek foto: Radek Vebr, MAFRA

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí schválila rekordní roční odměnu pro ředitele Zdeňka Kabátka. Ten si odnese bonus 1,574 milionu korun, z toho 319 tisíc dostane za nábor pojištěnců z Ukrajiny. Informoval o tom server Seznam Zprávy s odvoláním na několik členů správní rady.
  14:13

Rekordní částku podle Seznam Zpráv navrhl šéf správní rady Tom Philipp (KDU-ČSL). Chce tak Kabátka odměnit za zapojení VZP do procesu přijetí ukrajinských uprchlíků do zdravotního systému. Loni dostal Kabátek odměnu 1,309 milionu korun.

Měsíční plat ředitele VZP je stanoven na 225 tisíc korun, roční odměna pak může dosahovat jeho šestinásobku. Kabátkova letošní prémie tak dosáhla 93 procent stropu.

Rada na podzim loňského roku schválila nové podmínky pro udělování finančních odměn pro ředitele. Její hodnota bude podle serveru záviset na tom, zda VZP letos ušetří aspoň 500 milionů za platby za léky. Rozhodující také bude, zda se zvýší počet operací, po kterých pacient odchází druhý den domů z nemocnice.

Kabátek má podle dokumentu zároveň vytvořit koncepci pro ukládání a zpracování dokumentů pojišťovny. Chystá se také technická a informační podpora uprchlické krize či nový koncept podoby poboček.

Schodek hospodaření VZP bude letos lepší než plán

Schodek hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude letos podle místopředsedy správní rady pojišťovny Miroslava Kalouska (TOP 09) zřejmě asi o miliardu lepší než plánovaný. Ukazují to podle něj data o hospodaření VZP za první dva měsíce roku. Očekává saldo 4,6 miliardy korun. Řekl to novinářům po pondělním jednání správní rady. Celkově mají být výdaje systému veřejného zdravotního pojištění 471 miliard korun.

Pojišťovna podle Kalouska za první dva měsíce vybrala na pojistném asi o dvě miliardy víc než vydala na zdravotní péči. „Máme důvod se domnívat, že celkově hospodaření bude o něco lepší než schválený (zdravotně) pojistný plán. Deficit by neměl být být 5,5 miliardy, ale z dnešního pohledu zhruba o miliardu nižší. Samozřejmě za těch deset měsíců se může stát cokoliv,“ řekl.

VZP pro letošní rok počítá podle zdravotně pojistného plánu s příjmy zhruba 275,7 miliardy korun a náklady 281,2 miliardy korun. Na konci února byly příjmy 16,3 procenta ročního plánu, náklady na zdravotní služby 15,3 procenta ročního plánu. Na běžném účtu základního fondu zdravotního pojištění bylo 19,2 miliardy, v rezervním fondu 3,3 miliardy.

Loni pojišťovna odhadovala také schodek přes pět miliard korun, hospodaření nakonec bylo vyrovnané. Více než 330 milionů do jejího rozpočtu přinesla první a druhá vlna akce Milostivé léto, ve kterém lidé mohli vyrovnat své závazky vůči pojišťovně a bylo jim odpuštěno penále. „Získali jsme díky tomu větší částku, než byl očekávaný průměr, než kdyby se to vymáhalo exekučně,“ uvedl předseda správní rady VZP poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Akci využilo 13 500 osob, na penále pojišťovna odpustila dohromady přes 1,1 miliardy korun.

V systému veřejného zdravotního pojištění je zapojeno sedm zdravotních pojišťoven, VZP má asi 59 procent klientů. Podle údajů ministerstva financí počítají dohromady s příjmy 464,1 miliardy korun a výdaji 471,3 miliardy korun. Schodek předpokládá 7,5 miliardy korun. Svaz zdravotních pojišťoven, které sdružuje šest menších mimo VZP, v lednu odhadoval, že schodek může být až 12 miliard Kč a hrozí vyčerpání rezerv.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...