Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exsoudce Sovák zkolaboval u soudu při čtení obžaloby, odvezla ho sanitka

Česko

  15:24
Pražský městský soud přerušil hlavní líčení v případu bývalého soudce Zdeňka Sováka, který uprostřed čtení zkolaboval a sanitka ho musela odvézt ze soudní síně do nemocnice. Sovák spolu s dalšími čtyřmi lidmi čelí obvinění z ovlivňování soudních rozhodnutí Vrchního soudu v Praze.

Předseda senátu Libor Holý odročil jednání na čtvrtek. Ve středu líčení odvolal kvůli stávce justičních zaměstnanců. Zda bude jednání ve čtvrtek opravdu pokračovat, není jisté. Podle Sovákova advokáta ještě není přesně znám soudcův zdravotní stav ani kdy bude schopen se líčení opět účastnit.

Soud začal kauzu projednávat dnes ráno. Státní zástupce začal přednášet obžalobu, podle které Sovák mimo jiné požadoval desítky milionů korun za to, že zajistí mírnější trest stavební společnosti Metrostav. Bývalý soudce, kterému v případě odsouzení hrozí pětiletý až dvanáctiletý trest vězení, se ke kauze nechtěl vyjadřovat. Dříve ale vinu odmítl.

Žalobce musel od rána přednes přerušit několikrát. Také Sovákův spoluobžalovaný Milan Bíba je ve špatném zdravotním stavu a potřebuje pravidelné pauzy. Předseda senátu kvůli němu již v březnu posouval začátek hlavního líčení na dnešek. Muž podle lékařské zprávy dlouhodobě trpí dušností, spánkovou apnoe a dalšími zdravotními problémy.

Bíba a Robert Plevač podle státního zástupce zprostředkovávali někdejšímu soudci kontakt se společností Metrostav. Jejím zástupcům nabízeli, že za úplatu zajistí, aby Sovák zrušil stavební společnosti tříletý zákaz plnění veřejných zakázek, který mu soud nepravomocně uložil v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová muži údajně pomáhala peníze, které už obdržel, legalizovat. Gagiku Tonyanovi pak podle žalobců někdejší soudce zrušil nepravomocný šestiletý trest za vydírání výměnou za obrazy.

Sovák je obžalován zejména z trestných činů přijímání úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Policie ho obvinila na sklonku jeho kariéry, v prosinci 2020. Tehdy mu bylo 70 let, což je věk, kdy soudci odcházejí na odpočinek. Po sdělení obvinění strávil muž tři měsíce ve vazbě.

Sovák je v posledních letech druhým soudcem pražského vrchního soudu, který usedne na lavici obžalovaných. Pražský městský soud podruhé projednává případ jeho kolegy Ivana Elischera, který údajně manipuloval odvolací soudní řízení v drogových kauzách ve prospěch vietnamské komunity.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...