Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Zdravé zuby mají hodnotu luxusního auta

Česko

PRAHA Děti v České republice mají víc kazů než jejich vrstevníci na západ od nás. Oproti Švýcarsku, Finsku nebo Dánsku mají u nás prvňáčci dvaapůlkrát víc kazů. „Vědomí odpovědnosti za vlastní zdraví je u nás úplně jiné než ve Švýcarsku,“ vysvětluje si ten rozdíl Hana Zallmannová Čechová, zakladatelka sdružení Český zelený kříž. To se svým projektem Dětský úsměv jezdí do základních a mateřských škol po celé republice a učí děti správně pečovat o zuby.

Pro projekt našla Zallmannová Čechová inspiraci právě ve zmiňovaném Švýcarsku, kde byla na studiích. „Mladí Švýcaři jsou vychováváni v tom, že když si nebudou správně čistit zuby, tak se jim zkazí, a když se zkazí, musí se opravit. A opravování zubů stojí hodně peněz. To je v populaci zažitá věc,“ říká. „V Česku si spousta lidí myslí, že zubní kaz se prostě stane a je to nemoc, která se řeší ze zdravotního pojištění.“

Děti výuka péče o zuby s Českým zeleným křížem baví. Dostanou omalovánky s obrázky Miloše Nesvadby, součástí setkání jsou kvízy, pro zapamatování slouží pracovní sešit. To, že se díky podobným projektům může stav chrupu dětí skutečně zlepšit, dokazuje opět Švýcarsko. Země, která nám v tom dnes může být vzorem, měla ještě před padesáti lety podobné problémy s chrupem dětí i dospělých jako my. Ke zlepšení vedla kampaň, která začala v šedesátých letech.

Češi si zatím podle Zallmannové svých zubů moc neváží. „Zdravé, fungující zuby mají hodnotu luxusního auta. To si ale lidé často uvědomí až ve chvíli, kdy o ně přijdou a musí je nahradit,“ tvrdí.

Správná hygiena je přitom podle ní důležitá i pro ty, kterým se zuby moc nekazí. Kdo má díky složení slin menší riziko zubního kazu, u toho zase více hrozí parodontóza. Ta přitom vede nejen k vypadávání zubů, ale zvyšuje také riziko infarktu.

Na projekt Dětský úsměv žádá Český zelený kříž o finanční podporu ministerstvo zdravotnictví. Už dříve oslovil i zdravotní pojišťovny, žádné podpory se ale zatím nedočkal. Finance tak má od sponzorů, pro školy je program bezplatný.

Správnou péči o zuby často nezvládají ani dospělí, naučit je to může dentální hygienistka nebo zubní lékař.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...