Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdravotní potíže po covidu se i u lidí s lehkým průběhem mohou táhnout měsíce, říká lékař studující dopady viru

Česko

  15:51
HRADEC KRÁLOVÉ - Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek se domnívá, že následky po covidu-19 nejsou trvalé, ale pacienti, kteří mají potíže s dýcháním i po dvou až třech měsících od vyléčení, by měli navštívit plicního lékaře a nechat se vyšetřit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

V rozhovoru pro server Lidovky.cz Koblížek rovněž přibližuje pilotní studii lékařů z Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jež se jako první svého druhu v Česku zabývala zdravotními dopady covidu-19 na ty, kteří se z nemoci úspěšně vyléčili.

Ze studie mimo jiné vyplynulo, že téměř polovina pacientů, kteří měli mírné příznaky covidu-19 a převážně se vyléčili v domácích podmínkách, má ještě tři měsíce po prodělané nemoci problémy s dýcháním, u zhruba 20 procent nemocných prokázalo vyšetření CT a rentgenem zbytkové postižení plicní tkáně.

Lidovky.cz: S čím mají lidé po prodělaném covidu-19 největší potíže?
Patří k nim dušnost a zadýchávání při námaze, kterou dříve tolerovali. Dalšími jsou ztráta aktivity a poruchy čichu.

Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek

Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek

Lidovky.cz: Jak dlouho mohou tyto problémy trvat?
Nevíme. Jistě tři měsíce, což je doba sledování našeho souboru. Další vyšetření v rámci hradecké studie bude za šest a poté dvanáct měsíců.

Lidovky.cz: Jak vážné jsou následky covidu-19 na zdraví lidí obecně?
Jsou srovnatelné s nejtěžšími případy chřipky, u některých pacientů horší. Domníváme se, že většina následků nebude trvalá, nicméně nelze vyloučit, že se budou táhnout měsíce. Většina pacientů po prodělaném covidu bude v pořádku, pro menší část infikovaných zajistí pneumologové adekvátní vyšetřovací postup tak, aby omezili rizika pozdních následků.

Lidovky.cz: Lze tyto následky srovnat s následky po onemocnění SARS a MERS?
Následky SARS-2 (COVID) jsou naštěstí výrazně méně závažné. Počty nemocných jsou však bohužel významně vyšší v porovnání s předchozími dvěma koronarovirovými chorobami.

Lidovky.cz: Jsou výsledky studie z Fakultní nemocnice Hradec králové srovnatelné se zahraničními studiemi? V čem se případně liší?
Zahraniční studie jsou zaměřeny zejména na pacienty po propuštění z nemocnice. Studie z hradecké fakultní nemocnice naopak více cílí na pacienty, kteří se s covidem léčili doma, tedy ambulantně. O to jsou její výsledky zajímavější. Ukazují totiž, že i málo závažný průběh onemocnění covid může být u některých pacientů spojen s následky, zejména v oblasti plic a dýchacích cest.

Lidovky.cz: Co doporučujete pacientům po prodělaném covidu-19?
U lidí, kterým nic není – nemají žádné příznaky – není třeba nic doporučovat. Osoby po prodělaném covidu, kteří budou pociťovat horší dech, tedy dušnost, stažení na hrudníku, pocit horšího dýchání a další i po dvou až třech měsících od infekce, by měly navštívit plicního lékaře, tedy pneumologa. V České republice je nyní více než 400 ambulancí plicních lékařů. České pneumologická a ftizeologická společnost připravuje jasný návod, jak se o symptomatické pacienty po covidu účelně postarat.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat