Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zdravotní stav Václava Havla se dále zlepšuje

Česko

PRAHA Zdravotní strav bývalého prezidenta Václava Havla se stále zlepšuje. „Je den ode dne lepší,“ řekl včera šéf lékařského konzilia a náměstek pro léčebně-preventivní péči v pražské motolské nemocnici Martin Holcát.

O tom, kdy by mohl Havel opustit nemocnici, nechtějí lékaři spekulovat, ale perspektiva jeho uzdravování je podle nich nyní lepší.

Na současném oddělení by podle Holcáta mohl být Havel ještě týden, poté bude buď přesunut na běžné oddělení, nebo půjde domů. Lékaři ale dříve uvedli, že by neradi exprezidenta propouštěli do domácího o š e t ř o v á n í v době, kdy v ČR začíná obvyklá zimní chřipková epidemie.

Více než sedmdesátiletého Havla zdraví často trápí, na jeho zdravotním stavu se podepsalo věznění v 80. letech. Naposledy se 12. ledna v Motole podrobil operaci, při níž mu lékaři odstranili zánětlivé ložisko z krku.

Pooperační stav zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku, minulý pátek se zánět rozšířil i na levou plíci. Po operaci z 90. let má exprezident jen polovinu pravé plíce, proto je každé jeho onemocnění tohoto orgánu závažnější než u jiných pacientů.

Před týdnem se bývalému prezidentovi ucpal lalok pravé plíce. Intenzivní rehabilitace ale problém odstranila. Těžkosti se pak ještě opakovaly – tentokrát se částečně uzavřel dolní lalok v pravé plíci. Stav se zlepšuje po intenzivní rehabilitaci a inhalaci, pomohla i změna antibiotik.

Autor: