Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdravověda pro mírně zaostalé

Česko

Divadlo Archa je dobrá adresa, kterou nemusíme ctěnému publiku vnucovat. Člověk se tam těší už jen proto, že je pěkné potkat známé tváře. Ano, může si říct: Zde jsem člověkem!

Here I am Human! - tak se také jmenuje představení, kterým v pátek divadlo zahájilo sezonu. Plně pro něj platí inflační označení „projekt“, neboť jde skutečně o projektovaný, pečlivě naplánovaný podnik, jehož inženýrem je ředitel Archy Ondřej Hrab. Ten v programu popisuje svůj dlouhodobý záměr angažovat pro „své“ divadlo londýnskou, v Praze populární burleskní skupinu The Tigers Lillies a využít její divadelní potenciál. Píše dále, že si při jejich koncertech pokládal otázku, „proč posluchači tak nadšeně reagují na nechutné příběhy o úchylech, prostitutkách, o pyromanech, sadistech, otcovrazích, o pohlavních chorobách a lidských výkalech, a vzpomněl si na Bachtinovu studii o Rabelaisovi“. Navrhl proto skupině představení na téma „karnevalové kultury“. Skupina byla pro, do měsíce dodala písně, pak se dal dohromady tým, ale ještě pořád nebylo jasné, o čem by to mělo být. Ondřej Hrab píše, že si vzpomněl na jediného člověka, který by na to mohl přijít, tím byl Jocelyn Clarke z Dublinu. Ten tedy napsal scénář. A když byl scénář, našli se i herci i režisér (Jiří Havelka) a nakonec přibylo i úplně malé růžové prasátko Piggy, jež několikrát proběhne během představení po scéně a dovedně najde svou cestičku do zákulisí. Začátek je slibný: škvírou v oponě se objeví velká odhalená zadnice, na níž je upřeno světlo reflektoru. Pozadí je to mohutné a působivé. Patří zpěvákovi a autorovi písní Martynu Jacquesovi. Jeho písně, interpretované kastrátskou fistulí, doprovázené harmonikou a zbytkem skupiny, tvoří hudební polovinu představení. Anglické texty jsou vskutku plné exkrementů a jiného rozkošného materiálu, což na místě ocení člověk s dokonalou znalostí angličtiny, jiným nezbyde než si je dodatečně přečíst v programu.

Mezi písněmi probíhá instruktáž na téma lidská zdravověda. Je to celé pojaté jako ne příliš vtipná lekce z anatomie a biologie, jež by mohla být předložena dospívající školní mládeži. Sterilní instruktor ve stříbrné paruce, takový ten již mnohokrát parodovaný televizní panák, předvádí na dvou pohyblivých exemplářích, na mladé dívce a mladém muži, jak je lidské tělo nehygienické a nedokonalé, plné nechutných produktů, proti nimž je nutné podnikat různá profylaktická opatření. Třeba depilaci, klystýr, genitální údržbu a takové věci. Lidské figuríny, oděné pouze v nejnutnější šat, k tomu účelu rázují po scéně a decentně, tak, že rozhodně není důvod k pohoršení, předvádějí různé úkony, demonstrují, jak je tělo poskládáno, jak o něj pečovat, co mu dopřát a jak s ním posléze, až se opotřebí, naložit. Po celé představení tito roboti ani nepromluví, celé libreto je založeno na přednášce onoho dosti prkenného konferenciéra. Výklad je naštěstí střídán s písněmi The Tigers Lillies, jež mají tvořit dramatický kontrapunkt. Členové skupiny různě do výkladu zasahují klaunskými výstupy, které se někdy povedou, jindy méně.

Jde o příkladné dílo a la these, v němž idea či spíše nápad hledá svou formu. Na hudební výstupy The Tigers Lillies, které by mohly klidně fungovat samostatně a jež mají v interpretaci bizarní trojice už dost teatrální formu, je naroubována moralistní nadstavba, která by samotné uvedení věru nesnesla. Jedno pak ruší druhé. Sdělení, že člověk ve své tělesnosti zapáchá a vylučuje ze sebe různé věci, lze za objevné považovat jen do určité míry.

Režie Jiřího Havelky se zjevně snaží, co může, scéně nelze upřít působivost a různé předměty související s intimitou mohou působit na jevišti zajímavě, i když už tady všechno bylo. Nepochybuji, že mnohým se mohou takové výtky zdát malicherné a že ti ocení právě to, co mně na představení vadí. Nevadilo by mi to možná, kdyby nešlo o elitní divadlo, jehož produkci upřímně a dlouhodobě respektuji. V tomto případě se však domnívám, že se tu zrodil poněkud nepovedený hybrid.

Zde jsem člověkem!

Hudba a texty: The Tiger Lillies Režie: Jiří Havelka Scénář: Jocelyn Clarke Divadlo Archa, premiéra 19. 9.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...