Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdražení proudu má stále dvě varianty

Česko

Pokud parlament schválí novelu zákona o obnovitelných zdrojích včas, nárůst se bude pohybovat nejvýše kolem pěti procent

Od ledna budou dražší elektřina, voda i plyn. Domácnosti zaplatí o několik tisíc korun víc

PRAHA Elektřina v příštím roce zdraží, není však jisté, o kolik to bude. Novela zákona, která mimo jiné snižuje platby za elektřinu ze sluneční energie, zatím neprošla schvalovacím procesem v senátu.

Energetický regulační úřad tudíž připravil dvě varianty, jak by zdražení mohlo vypadat. Běžná domácnost v prvním případě zaplatí za elektřinu až o devět procent více než letos.

Pokud však parlament stihne schválit nové daně a poplatky, které umožní částečné dotování nákladů na dražší obnovitelné zdroje, zdražení se bude pohybovat pod hranicí pěti procent. Ještě vyšší rozdíl podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vznikne u velkoodběratelů. Zdražení zde může dosáhnout téměř 15 procent, v případě změny zákona se bude pohybovat jen okolo pěti procent.

„Protože zatím nebyla schválena novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, musel ERÚ vydat cenové rozhodnutí podle stávající legislativy,“ vysvětluje mluvčí regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Poslední listopadový den je nejzazším termínem, kdy ERÚ musí oznámit výši regulovaných složek, tvořících v případě domácností více než polovinu celkové ceny.

Pokud senát schválí novelu zákona v předložené podobě nebo jej Poslanecká sněmovna přehleduje před koncem roku, je regulační úřad připraven vydat nové cenové rozhodnutí. To by obsahovalo nižší nárůst příspěvku na obnovitelné zdroje.

Hlavní příčinou zdražení elektřiny je právě tato položka. Bez zásahu státu by regulátor musel její výši posunout z letošních 166 korun na 578 korun za megawatthodinu, tedy více než trojnásobně.

Vládní návrh, který nyní čeká na schválení v senátu, počítá s tím, že zhruba polovinu z uvedeného nárůstu by stát uhradil pomocí srážkové daně z tržeb za elektřinu ze solárních panelů, vyšších poplatků za zábor zemědělské půdy a darovací daně za emisní povolenky.

Vliv rostoucích nákladů na dotování obnovitelných zdrojů, tedy hlavně solárních elektráren, naopak zčásti kompenzuje pokles tržní složky ceny, kterou určují jednotliví dodavatelé elektřiny. „Za další významný faktor ERÚ považuje to, že na tuzemském trhu dochází vlivem rostoucí konkurence ke snižování cen a ke sblížení cen jednotlivých dodavatelů,“ dodává Jarmila Lehnerová.

Konkurenční boj nabírá na síle V minulých letech totiž mohli zákazníci společností Pražská energetika a E. ON Energie s vyšší spotřebou ušetřit až tisíce korun přechodem ke skupině ČEZ nebo novým dodavatelům.

V příštím roce se však rozdíl v ceníku tří největších dodavatelů sblíží a změna dodavatele již nebude tolik atraktivní.

Společnost ČEZ od příštího roku sníží cenu silové elektřiny pro domácnosti o 2,5 procenta. „Silová elektřina, tedy ta část platby za elektřinu, která se u jednotlivých dodavatelů liší a podléhá konkurenci, klesla za poslední dva roky o 17 procent,“ upozornil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Konkurenční E. ON Energie již dříve avizovala snížení tržní části ceny pro maloodběratele o zhruba deset procent.

Snížit cenu plánují také noví dodavatelé, kteří vstoupili na liberalizovaný trh s elektřinou. Mezi ně patří i společnosti skupiny RWE, které se dosud soustředily na plynárenství, a až počátkem tohoto roku začaly nabízet také elektřinu. „Bude se jednat o pokles v řádu jednotek procent. Věříme, že výhodná cena k nám v příštím roce přiláká další desítky tisíc zákazníků,“ uvedl obchodní ředitel RWE Transgas Tomáš Varcop.

Zatímco ceníky pro domácnosti a podnikatele stanovují dodavatelské firmy plošně, obchodní podmínky pro velké a střední podniky či veřejný sektor určují individuálně. Značnou roli tak zde hraje načasování nákupu a atraktivita daného zákazníka z pohledu dodavatele.

Zdražení pro velké odběratele se tak od očekávaných pěti procent může lišit. „Podniky, které si dokázaly dopředu nasmlouvat výhodnou cenu samotné energie, mohou tento nárůst částečně snížit,“ říká Petr Zmátlík, odborník na energetiku ve společnosti PwC Audit.

***

KOLIK BUDE STÁT ELEKTŘINA V PŘÍŠTÍM ROCE

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!