Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Ze střech se stala chráněná oblast

Česko

OLOMOUC Kostely, statky, mateřská škola i domov důchodců se v Olomouckém kraji dostaly do evropské soustavy ochrany přírody Natura 2000. To, co je řadí mezi významné přírodní lokality, je jejich půda nebo věž, kterou každé léto využívají netopýři nebo jim podobní vrápenci.

Letní kolonie těchto letounů čítají podle Jiřího Šafáře z Agentury ochrany přírody a krajiny někdy i stovky jedinců. Například nad prádelnou domova důchodců v Sobotíně žije kolonie vrápence každé léto už desítky let. „Klientům to nijak nevadí, jsme na ně dokonce pyšní a snažíme se je co nejméně rušit,“ řekla ředitelka Hana Řezáčová.

Podobně je na tom kostel v Otaslavicích. „Farnost přítomnost netopýrů příliš nepociťuje, myslím, že většina farníků o tom nemá ani tušení,“ prohlásil kněz Petr Hofírek. Na druhé straně ví, že někteří farníci si na půdu kostela rádi chodí pro netopýří trus jako pro hnojivo. Kolonie asi 350 netopýrů velkých se vyhnula věžím, v nichž je rušily zvony, proto se patrně usídlili na rozsáhlé půdě.

„Jsou to jediní savci, kteří se umí pohybovat ve vzduchu, a všichni jsou přísně chránění,“ řekl ekolog Šafář. Tvrdí, že netopýři a vrápenci nejsou schopni v létě přežívat sami v přirozeném prostředí. „Naše jeskyně, kde zimují, jsou pro ně na rozdíl od středomoří příliš chladné. Dá se říci, že se k nám rozšířili až s postupem civilizace,“ vysvětlil. Šafář tvrdí, že lidé by k nim měli mít respekt. „Kojící samice zlikviduje za noc takové množství hmyzu, že by to vydalo za polovinu její váhy,“ dodal.

Soustava Natura 2000 má v ČR zahrnovat na 850 lokalit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!