Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZE ZÁKULISÍ

Česko

Písničkář Jaromír Nohavica tento týden ukončil osmidílné turné po ostravských klubech - poslední zastávkou byl klub Parník. Šňůra, trvající od 17. ledna, poskytla materiál pro pro nové CD Ikarus, které má vyjít v únoru. Koncerty navštívilo celkem 5000 až 6000 lidí.

V barrandovských filmových ateliérech měli včera důvod k oslavě - před 75 lety se tam začal natáčet první film. Snímek Vražda v Ostrovní ulici vznikl podle románu Emila Vachka Muž a stín, jeho režisérem byl Svatopluk Innemann. V roli detektiva Klubíčka, řešícího vraždu lichvářky Zacharové, se objevil Jindřich Plachta. Vražda v Ostrovní ulici byla prvním českým filmem, ve kterém zazněly současně dialog a hudba.

Možná ještě důmyslnější technické finesy zdobí čtvrtý film ze série o americkém válečném veteránovi z Vietnamu Johnu Rambovi. Snímek nese název Rambo: Do pekla a zpět. Představitel hlavní role Sylvester Stallone je tentokrát i scenáristou a režisérem. Z filmových kritik, které se objevily ještě před distribucí filmu do kin, tak může být smutný celkem třikrát. Jak uvádějí tiskové agentury, snímek je podle recenzentů plný nesmyslného a samoúčelného násilí a kromě krvelačných diváků málokoho zaujme.

Podle amerického listu Newsday jsou prý dokonce „sekvence zachycující bitky tak nesrozumitelné, že není jasné, kdo koho zabíjí“. Čeští diváci si musejí na premiéru bezpochyby pozoruhodného snímku počkat až do 21. února.

I tragické události někdy odhalí zajímavou skutečnost. Agenturní zpravodajství tento týden například vydalo svědectví o praxi přípravy nekrologů celebrit -a nejen těch letitých. „V poslední době vyšlo najevo, že si americká agentura AP připravila nekrolog šestadvacetileté zpěvačky Britney Spearsové,“ uvedla česká agentura ČTK. Agentura AP má prý připraveno přibližně 1000 nekrologů. Většině osobností, o jejichž odchodu ze života jsou připraveni informovat, je přes 70 let, přesto mezi nimi Spearsová není jediná dvacátnice. Jak ovšem dodává editor nekrologů listu Los Angeles Times Jon Thurber, stává se, že i některé velmi rizikové známé osobnosti přežijí temné období svého života ve zdraví: „Kdo by byl v 60. letech řekl, že Keith Richards přežije Johna Denvera?“