Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

ZE ZÁKULISÍ

Česko

Tak nám zabili Ferdinanda. Letos už podruhé. Nejdřív si Osudy dobrého vojáka Švejka vzal do parády kreslíř Petr Urban, teď zase herec Václav Postránecký. Příběh mu posloužil jako předloha pro novou „veselohru se zpěvy“, kterou od čtvrtka uvádí muzikálové Divadlo Hybernia. Nebylo by to tak zlé, kdyby „Na Bělehrad!“ nekřičel Dalibor Gondík a nesekundovali mu při tom Vilém Čok s misskou Eliškou Bučkovou. Takže věrný Haškovu originálu má už Postránecký za sebou první část „V zázemí“, po premiéře přichází kapitola „Na frontě“ a teď jde jen o to, kdy přijde „Velký výprask“ a pak poslední část románu „Pokračování velkého výprasku“.

Nevrací se jen Švejk, ale i herečka Jane Fondová. A rovnou po 40 letech na broadwayská divadelní prkna. Osmdesátiletá filmová hvězda bude účinkovat ve hře Moisese Kaufmana 33 variací.

Jak napsala agentura AFP, hra bude pojednávat o současné hudební vědkyni, která studuje Beethovenovo dílo a jeho fascinaci hudbou. Představení by mělo být uvedeno tuto zimu. Fondová se do širokého (hlavně mužského) povědomí zapsala před čtyřiceti lety jako vesmírná kráska z futuristického filmu Barbarella. I když v minulosti radikálně vystupovala proti válce ve Vietnamu a posbírala několik Oscarů, je považovaná nejen za celebritu, ale i za prozíravou podnikatelku, která na kultu těla vydělala miliony dolarů.

Jako ze špatného filmu se jeví příběh, který momentálně sleduje téměř celá Kanada. Před soudem se tento týden objevil devětadvacetiletý nezávislý filmař Mark Twitchell, který měl spáchat vraždu jako vystřiženou ze svého hororu. Jako vzor mu měla posloužit postava psychotického vraha, který se na internetu vydává za ženu, seznámí se s mužem, vláká ho do temné garáže a tam mu chladnokrevně uřízne hlavu. To se pak podobně stalo i v Twitchellově garáži, kterou používá jako malé natáčecí studio. Reálná oběť před svou smrtí ještě rozeslala známým e-mail: „Seznámil jsem se s výjimečnou ženou jménem Jen, která mi nabídla, že mě vezme na krásnou, dlouhou tropickou dovolenou. Budeme bydlet v jejím zimním domě v Kostarice.“ Policisté navíc zjistili, že podobným způsobem byl do stejné garáže vlákán i další muž, kterému se ale povedlo utéct, když na něj zaútočil muž s černozlatou hokejovou maskou na obličeji. Touž pak policisté zabavili v Twitchellově domě.

A dobrá zpráva na závěr. Americký herec Patrick Swayze se zase vrátil před kamery. Po roce boje s jednou s nejhorších variant rakoviny - rakovinou slinivky, již podle lékařů přežije jen pět procent pacientů - nabírá energii a prohlašuje, že je „relativně v pořádku“. „Nezměnil jsem se, vlastně změnil jsem se, co to říkám? Jsem stále na bitevním poli. Chemoterapie je jako neřízená střela, nikdy nevíte, co to s vámi udělá,“ přiznává šestapadesátiletý Swayze. Po dramatickém zhubnutí a měsících chemoterapie a experimentální léčby se vrátil na plac, aby si zahrál agenta FBI v novém televizním seriálu Zvíře.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč