Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ze života pracujících mužů

Česko

Americký seriál Impérium: Mafie v Atlantic City (Boardwalk Empire) je příklad dokonalého vypravěčství, ve kterém se kromě zvládnutého řemesla dá najít i duše. Obrazy ze života gangsterů v době prohibice v něm navíc působí velmi současně.

Impérium patří mezi nejdražší televizní projekty všech dob. Kanál HBO, který jej bude v lednu vysílat i v Česku, se jím chce vrátit na špičku seriálové tvorby, kam se v posledních letech prodraly jiní. Do značné míry se to podařilo. Impérium vypadá velkolepě, neřestné město Atlantic City dvacátých let v něm působí „jako živé“. Kostýmy, dekorace, pečlivě vybraná dobová hudba v seriálu ale neudusí postavy a jejich příběhy, vykreslované úsporně a přesně, srozumitelně, a přitom netriviálně.

Inspirací pro sérii byla část faktografické knihy Nelsona Johnsona, která popisuje historii města Atlantic City ve 20. a 30. letech, kdy se zábavní centrum na pobřeží Atlantického oceánu stalo místem, v němž tehdy uzákoněná prohibice prakticky neexistovala a s dodržováním ostatních právních norem to nebylo o moc lepší. Hlavním autorem Impéria je Terence Winter, který patřil mezi nejdůležitější scenáristy jiné dnes již klasické mafiánské ságy – Rodiny Sopranových. Ze stejné „stáje“ přišli i režiséři Tim Van Patten a Allen Coulter, pilotní díl seriálu režíroval a diskusí o obsazení a stylu Impéria se účastnil slavný Martin Scorsese.

Skutečná historie je v Impériu ale právě jenom inspirací. V seriálu sice vystupují skutečné postavy – vyhlášení gangsteři Al Capone, Lucky Luciano a Arnold Rothstein nebo prezident Warren Harding, hlavní hrdinové jsou ale fiktivní, protagonista Nucky Thompson (Steve Buscemi) sice odkazuje ke králi Atlantic City Nuckymu Johnsonovi, to přejmenování ale naznačuje, že ho autoři vykreslili se značnou měrou licence.

Podobně jako jeho předobraz obývá televizní Nucky celé patro nejdražšího hotelu ve městě a vůbec žije značně rozmařile, ale především z pozice městského pokladníka a vlivného člena republikánské strany ve městě řídí všechny a všechno a ze všeho taky něco má. Prohibice v jeho „království“ změní poměry, přinese možnosti ještě větších výdělků, zároveň ale uvede na scénu nové obchodní partnery – ambiciózní ostré hochy, pro něž jsou samozřejmou součástí vyjednávání střelba a otloukání cizích hlav tupými předměty. Nucky se během dvanácti dílů první série musí té nové situaci přizbůsobit, což obnáší i přijmout jaksi nový pohled na sebe sama, přestat si namlouvat, že není gangster.

Steve Buscemi hlavní postavu hraje s okouzlujícím šarmem (zrovna u tohohle herce by jeden nečekal, že by se z něj mohl stát sex symbol, ale v Impériu k tomu má občas blízko), jako muže energického a zároveň štvaného, mimo jiné taky indolencí podřízených, někdy chladně bezcitného, jindy projevujícího jakousi ostýchavou jemnost. „Člověk se musí rozhodnout, s jak velkými hříchy je schopný žít,“ řekne Nucky v jednom z klíčových míst série. A tohle rozhodnutí stojí vlastně před všemi důležitými postavami Impéria: traumatizovaným válečným veteránem Jimmym (výborný Michael Pitt), z nějž se stává dost drsný pistolník, počestnou vdovou Margaret (Kelly Macdonadlová), jež váhá mezi cti netratící chudobou a rozmařilostí Nuckyho světa, jurodivě zbožný agent Van Alden, odhodlaný vyčistit tu atlantickou sodomu (Michael Shanonn). Skvěle vybraný herecký ansámbl z nich všech udělá postavy velmi živoucí, které v dobře vystavěných situacích nenásilným způsobem vyjevují i svoje hloubky. Ataky jsou skvěle oblečené a pohybují se na pěkně vyhlížejících místech. V Impériu se autorům podařilo vytvořit velkou společenskou fresku, která zároveň neztrácí intimní dimenzi, obraz doby, dnešku vzdálené a zároveň velmi podobné i portréty jednotlivců v ní. Kdekdo v tom seriálu krade a vraždí, zároveň je ale přesvědčen, že dělá, co je třeba dělat ve světě, jenž nezná vděk. Bylo by fajn sledovat Impérium ve společnosti některých veličin zdejší politiky, sledovat, jestli jim ty obrazy ze života pracujících mužů něco říkají.

Impérium: Mafie v Atlantic City, 1. série

tvůrce: Terence Winter hrají: Steve Buscemi, Kelly Macdonaldová, Michael Pitt, Michael Shannon a další

Steve Buscemi hlavní postavu hraje s okouzlujícím šarmem, zrovna u tohohle herce by jeden moc nečekal, že by se z něj mohl stát sexuální symbol, ale v Impériu: Mafii v Atlantic City k tomu má občas docela blízko

Autor: