Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zelená a griotka v krizi posilují

Česko

PLZEŇ Nedostatek peněz nutí lidi nakupovat levnější alkohol. Současná krize přeje i černému obchodu s lihovinami. Pocítí to především velké firmy.

Stock Plzeň a Granette Ústí nad Labem, jednička a dvojka na českém trhu, odhadují pro letošek zhruba pětiprocentní propad prodejů lihovin.

„Celkový domácí odbyt se sníží zhruba o pět procent,“ řekl ředitel Granette Pavel Kadlec. Shoduje se s ním obchodní šéf Stocku Richard Švéda. „Lidé spíše kupují tradiční značky a neexperimentují,“ dodal. Jde zejména o fernety, vodku, tuzemák a raketově opět roste pepermintka. Granette zájem o tyto druhy potvrzuje a přidává ještě griotku, mysliveckou a čisté destiláty, jako je slivovice a hruškovice. Pokles bude nejvyšší ve středním cenovém segmentu, lidé se přesouvají k levnějším značkám. „V gastronomii je prodej zhruba o pětinu nižší. Lidé si nápoj koupí spíše v řetězcích a poté ho konzumují doma,“ řekl Kadlec. Ve vybraných segmentech působí magická hranice ceny. U vodky a rumu je to 80 korun, u destilátů 130 korun za půllitr.

Podle Švédy letos extrémně roste černý trh, hlavně v restauracích a barech. „Lidé hledají levné lihoviny.“ Ředitelé potvrzují větší tlak obchodních řetězců na snižování cen dodávaného alkoholu. „Pokud se podíváte na jakoukoli komoditu, tak se prodává až o desítky procent levněji než před půl rokem,“ řekl Kadlec.

Krize podle výrobců způsobí, že se letos ani v příštím roce ceny lihovin nezvýší. Mohou se zvedat u produktů, které jsou něčím výjimečné. Důležité je dnes budovat značky, potom je možné ceny mírně zvýšit a eliminovat tím zdražení vstupů jako třeba lahví, které letos vinou zvýšení ceny sody na světových trzích zdražily o pět procent. Cena lihu je konstantní, zvýšily se ještě platby za energie.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...