Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Železárny posílají lidi do předčasného důchodu

Česko

TŘINEC Druhý největší domácí producent oceli Třinecké železárny vyrábí na 80 procent své výrobní kapacity. Důvodem je ochlazení poptávky v důsledku světové finanční krize.

Z podniku do konce února odejde 550 lidí, z toho polovina jsou agenturní zaměstnanci, ostatní jsou kmenoví pracovníci odcházející do předčasného důchodu. „Jde o odchody, které dobíhají od loňského listopadu,“ řekl generální ředitel společnosti Jiří Cienciala. Třinecké železárny nyní zaměstnávají mezi 5300 až 5400 pracovníky.

„Lidé se vrátí do agentur a ta druhá polovina, která je naše, odchází za nějaký určitý bonus do důchodu. Část agenturních zaměstnanců si necháváme, momentálně nemáme za ně náhradu,“ dodal Cienciala.

V třineckém podniku nyní stojí výroba na jedné z válcoven, jež ročně vyválcuje 60 000 až 70 000 tun výrobků. Naopak dobře si podle šéfa železáren vede produkce kolejnic, tyčové oceli a výroba drátů.

Podle odborového předáka Františka Ligockého není situace kritická. „Máme dohodu pro případ, že by se výroba musela více omezit a lidé by pak zůstali doma na 60 procentech mzdy. To ale zatím při stávající produkci není nutné,“ řekl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!