Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalamita v Česku. Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny, krátce byla zavřená i dálnice D3

Česko

  7:05aktualizováno  17:57
Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na Prahu byla dvě hodiny uzavřená. Ztížená doprava byla také po silnici I/10 přes Harrachov. Bez elektřiny bylo tisíce domácností. Problém s dopravou hlásili i dopravci na železnici. Nehody se neobešly bez zranění.

Vysočina hlásila první zraněné

Úterní počasí si vyžádalo na Vysočině i zraněné. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové k tomu došlo po osmé hodině ranní na silnici u Nového Rychnova. „Při nehodě se zranila jedna dospělá osoba a dvě děti. Na havarovaných vozidlech provedli hasiči protipožární opatření a místo události zabezpečili. Zásah na místě stále probíhá. Příčinu okolnosti dopravní nehody vyšetřují policisté,“ řekla Musilová.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Doplnila, že mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní její kolegové zasahovali u pěti nehod, jednou z nich byl i na bok převrácený nákladní vůz u Častotic na Třebíčsku. Jeho řidič podle Musilové taktéž byl zraněný.

Hasiče podle ní dále zaměstnaly stromy, které spadly na silnice a vytvořily překážku silničního provozu. Od půlnoci do osmé hodiny ranní zasahovali hasiči u popadaných stromů šestnáctkrát, k devíti případům došlo na Pelhřimovsku.

Řidiči dále měli se zvýšenou opatrností jezdit například po silnici I/19 mezi Táborem a Pelhřimovem, a to zejména u obce Obrataň.

Twitterový účet Datel informuje také shrnul situaci na železničních tratích. Z dosavadních 24 neprůjezdných úseků se postupně všechny opravovaly, až k poledni zbývalo zprovoznit sedm v jižních Čechách a jeden na Vysočině.

Ztížená doprava přes silnici I/10

Kvůli silnému sněžení byla pro nákladní vozidla uzavřená silnice číslo I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dále do Polska. Situaci na místě řídili policisté, omezení měla trvat do poledních hodin.

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice stačí jediný uvázlý kamion. To se stalo i v úterý ráno.

„Začali se nám tam předjíždět neukáznění řidiči a zatarasili možnost dalších průjezdů sypačů,“ řekl Aleš Správka ze společnosti Silnice LK. Podle něj na kritický úsek poslali užší sypač. Jinde v kraji s průjezdností podle něj problémy nebyly.

Na jihu kolabovala dálnice i železnice

O nic lepší nebyla situace ani na jihu Čech. „Od půlnoci evidujeme velký nárůst nehod a mimořádných situací na silnicích, v tuto chvíli jich je už přes 50. Většinou se jedná o uvázlé kamiony a popadané nebo ohnuté stromy. Nejhorší situace je pak na Táborsku a Jindřichohradecku, kde na jednom místě popadalo až 40 stromům,“ sdělila jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Doplnila, že lze očekávat přibývání problémů, a proto radila řidičům, aby v úterý na silnice vůbec nevyjížděli. Problémy hlásila i českobudějovická MHD, a to především u linek, které jezdí za městem do kopce. Kvůli zhoršené sjízdnosti nabíraly zpoždění linky v lokalitách Srubec, Rudolfov, Kaliště a Staré Hodějovice, to znamená například linky 10, 11 či 13.

Podle jihočeské policie se kvůli sněžení u Miličína ve Středočeském kraji tvořily kolony nepojízdných kamionů směrem na Prahu. Tento úsek dálnice D3 tak byl zcela uzavřen minimálně dvě hodiny. Podle dalších informací byl provoz na dálnici D3 od Tábora směrem na Prahu v omezeném režimu obnoven po několika hodinách.

Sněhová kalamita zaměstnala i jihočeské hasiče. „Jihočeské profesionální a dobrovolné jednotky vyjely přibližně od jedné hodiny noční do osmé hodiny ranní zatím k téměř 140 událostem, během kterým z naprosté většiny odklízejí popadané stromy. Jedná se o vícečetné události, kdy při jednom výjezdu každá z jednotek rozřeže a odstraní více stromů. Hasiči řeší i události, kdy stromy popadaly na osobní auta,“ sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Nejdramatičtější situace byla dle Matějů na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Táborsku. „Kromě odklízení popadaných stromů zasahují jeřáby ze stanic Strakonice a Písek u obce Dolní Novosedly, kde společně s odtahovou službou vyprošťují zapadlý sypač. U Dolních Hořic, části obce Mašovice táborská jednotka monitorovala neprůjezdnou komunikaci, kde měl problém autobus. Evidujeme také několik dopravních nehod, kdy auta narazila do popadaných stromů,“ doplnila.

České dráhy v úterý po deváté hodině dopoledne uvedly, že kvůli sněhové kalamitě byl aktuálně přerušený provoz na tratích České Budějovice - Číčenice, Rybník - Lipno, České Budějovice - Horní Dvořiště - Linz, České Budějovice - Borovany, Tábor - Bechyně, České Budějovice - Tábor, Veselí nad Lužnicí - Lomnice nad Lužnicí a Majdalena - Třeboň, Zbraslavice - Zruč nad Sázavou. „Náhradní autobusová doprava je zajištěna tam, kde to umožňuje sjízdnost silnic.“

Dráhy dále uvedly, že přerušení provozu v Rakousku na trati Summerau - Linz potrvá podle rakouských kolegů do 18. hodiny. „Prosíme cestující, aby cestu odložili nebo zvolili alternativní trasu mimo Jihočeský kraj,“ uvedli na Twitteru.

Ve Středních Čechách nevyjela řada spojů

Problémy měli i autobusy ve Středočeském kraji. Nevyjela řada spojů na Voticku, Vlašimsku a Kutnohorsku. Na některých silnicích stáli také uvízlé kamiony, řekl Karel Huisl z dispečinku správy a údržby jihočeského kraje. Dodal, že od nočních hodin silnice udržovali pluhy a sypači.

I/3 u Votic je bez výrazných problémů průjezdná, doplnilo v úterý ředitelství silnic a dálnic ČR pro Jihočeský kraj informaci na svých sociálních sítích.

Dopravu komplikoval sníh i na Benešovsku a Kutnohorsku. Na hlavním tahu z Prahy do Tábora jsou kolony. Silničáři mají podle dispečinku v těchto dvou okresech v terénu veškerou techniku, na Kutnohorsku vyjely i traktorové radlice. „Nemáme informace, že by některá ze silnic byla zcela neprůjezdná,“ řekl Karel Sulek z dispečinku středočeských silničářů.

Tisíce rodin bez proudu

V souvislosti s počasím bylo dopoledne asi 22 tisíc odběrných míst na jihu Čech a částečně na Vysočině bez elektřiny. Energetici evidovali kvůli sněhu dvacet poruch na vedení vysokého napětí. Po 17. hodině uvedli, že je bez proudu asi 4 600 odběratelů, přičemž původně jich bylo 28 000. Poruch je 15.

„Poruchy se ve větší míře začaly objevovat kolem páté hodiny ranní. Nejčastějšími důvody jsou pády stromů a větví, které nevydrží nápor těžkého mokrého sněhu, do vedení,“ uvedl řekl mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Dodal, že omezení dodávek elektřiny se týká především okresů Český Krumlov, České Budějovice a Jindřichův Hradec a na Vysočině Pelhřimovska. „Snažíme se stále dodávky obnovovat, neustále na odstraňování závad pracujeme,“ řekl mluvčí. Momentálně je 35 poruch na vedení vysokého napětí. „V jednu chvíli jsme jich měli 57. Situace byla nejhorší kolem poledne, kdy nám neustále nové události přibývaly,“ uvedl Šperňák.

Meteorologové varovali před vydatným sněžením v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Pardubickém kraji. Napadnout může až 10 centimetrů mokrého těžkého sněhu, informovali. Výstraha byla v platnosti od úterní půlnoci do 14:00.

Řidiči sami mohou usnadnit své cestování po silnicích. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by měli v tomto období mít zimní výbavu, nutné jsou pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku a při cestách do hor i sněhové řetězy.

Autoři: , ,