Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman bude mít stranu. Ale lidé ho nechtějí

Česko

PRAHA Bývalý premiér Miloš Zeman se sice chystá založit novou politickou stranu, kandidovat do sněmovny ale nebude. Jak řekl v neděli v České televizi, nechce zahřívat poslaneckou lavici a brát tučné náhrady.

Je ale připraven nové straně, která se má jmenovat Strana pro práva občanů, předsedat. Připravuje ji společně se sdružením Přátelé Miloše Zemana. Pro stranu prý bude pracovat zadarmo a žít ze svého starobního důchodu, který je 13 500 korun.

Zemanův opětovný vstup do politiky ale většina lidí nechce. Vyplývá to alespoň z internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů. Podle něj si 62 procent lidí nepřeje návrat bývalého člena ČSSD Zemana do vysoké politiky. Pro návrat je 21 procent dotázaných.

Nejhůře ale dopadl Zeman v otázce volby hlavy státu. V případě jeho kandidatury na post prezidenta by jej podporovalo jen 13 procent dotázaných. Drtivá většina, 74 procent, by si Zemana za prezidenta nezvolila.

***

Volili byste Zemana

za prezidenta?

ano 13 %

ne 74 %

Má se Zeman vrátit

do aktivní politiky?

ano 21 %

ne 62 %

Zdroj: internetový průzkum Střediska analýz a empirických výzkumů ve dnech 7. – 16. 9. 2009 na vzorku 9740 lidí ve věku 18-65 let.

Autor: