Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemanova poslední vyznamenání: pro Tři krále, zavražděné studenty i Trumpovou

Česko

  20:08aktualizováno  21:26
Na Pražském hradě se u příležitosti svátku 28. října uskutečnilo udílení státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman v průběhu večera ocenil 78 osobností, mezi nimi například členy protinacistické odbojové organizace Tři králové nebo studenty zavražděné 17. listopadu 1939. Jedná se o poslední předávání metálů z rukou současné hlavy státu.

Na konci desetiletého působení v prezidentské úřadu si Zeman připravil nejširší seznam oceněných, se kterým kdy na svátek 28. října přišel. Ovšem i tak se v tomto směru nevyrovná Václavu Havlovi, který v roce 1998 rozdal devětaosmdesát vyznamenání a medailí, napsal server Lidovky.cz.

„Udělil jsem medaili Za hrdinství devíti představitelům studentských organizací, kteří byli popraveni 17. listopadu 1939. Chtěl bych poděkovat představitelům akademické obce jednotlivých fakult těchto studentů, kteří převezmou vyznamenání tam, kde nebylo možné dohledat jejich příbuzné,“ zahájil Zeman svůj proslov.

Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost obdrželi in memoriam členové protinacistické odbojové organizace Tři králové Josef Balabán, Josef Vladimír Mašín starší a Václav Morávek.

Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy s řádovým řetězem za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky udělil Zeman svému ukrajinskému protějšku, prezidentu Volodymyru Zelenskému. Ocenění převzal za silného potlesku přítomných zástupce ukrajinské ambasády.

Pro medaili Za zásluhy I. stupně, kterou Zeman udělil česko-americké podnikatelce, lyžařce a modelce Ivaně Trumpové, přišly obě její děti - Ivanka Trumpová a Donald Trump mladší, s nimiž se Zeman setkal už dříve odpoledne.

„Chtěl bych poděkovat Ivance a Donaldovi Trumpovým, že spolu s panem Kushnerem (Jared Kushner, manžel Ivanky Trumpové, pozn. red.) navštívili Prahu a učinili výjimku, kdy cenu nepřebírá jeden člověk, ale obě děti Ivany Trumpové,“ řekl Zeman.

Medaili Za hrdinství při záchraně lidského života obdržel zaměstnanec Domažlických lesů Martin Semecký, který se zasloužil o nalezení osmileté německé holčičky, která loni v říjnu přečkala v lese dvě mrazivé noci.

Medaili Za hrdinství při záchraně značných materiálních hodnot získal velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce Hřensko Jan Košík, který se aktivně účastnil zdolávání masivního požáru v Českém Švýcarsku. V souvislosti s požárem byl oceněn také vedoucí Pilotního oddělení Letecké služby Policie ČR Tomáš Vlasák, který si rovněž za záchranu značných materiálních hodnot převzal medaili Za hrdinství.

Mezi oceněnými je například Zemanův lékař Miroslav Zavoral, na jehož doporučení byl prezident loni na podzim hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Ředitel ÚVN z rukou hlavy státu převzal medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti vědy. Z prezidentova blízkého okolí si pro vyznamenání přišel také náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše. Medaili Za zásluhy I. stupně dostal v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Ocenění se dostalo i několika osobnostem ze sportovního prostředí. Medaili Za zásluhy I. stupně získal bývalý československý hokejový útočník a trenér Jiří Holík nebo tenisový trenér a bývalý profesionální tenista Ivan Lendl. Do stejné kategorie pak Hrad zařadil také rybáře a držitele několika rekordů v lovu sladkovodních ryb Jakuba Vágnera.

V oblasti umění se ocenění dostalo také zesnulé zpěvačce Haně Zagorové nebo Miroslavu Žbirkovi, kterým prezident udělil medaili Za zásluhy in memoriam.

Převzetí vyznamenání

Za zesnulou Hanu Zagorovou nemohl převzít medaili Za zásluhy ani její manžel Štefan Margita, který sám medaili obdržel od Zemana v roce 2017. V současné době je operní zpěvák pracovně mimo republiku, pro medaili tak přišel zpěvaččin přítel a dřívější kolega Karel Vágner.

Problém s převzetím se vyskytl také u gestapem popraveného hrdiny odboje Josefa Mašína. Jeho dcera Zdena Mašínová odmítla řád převzít, místo ní pro něj na Hrad přišla ministryně obrany Jana Černochová. Mašínová prezidentovi zazlívá, že dlouhodobě odmítá vyznamenat její bratry Josefa a Ctirada, kteří se počátkem padesátých let postavili nastupujícímu komunistickému režimu se zbraní v ruce a následně odešli do emigrace, aby vstoupili do americké armády.

„Při svém útěku na západ dýkou podřízli hrdlo svázanému zajatci. Zastřelili z pistole pokladníka, který převážel výplaty zaměstnancům. Ani jedna z obětí nebyla exponenty komunistického režimu. Nelze jejich vraždy vydávat za akt protikomunistického odboje,“ vysvětlil Zeman, proč se rozhodl nevyznamenat Ctirada a Josefa Mašíny.

Pozvání na Hrad

Zeman předává státní vyznamenání Vladislavském sále Pražského hradu naposledy, už v lednu totiž Česko rozhodne o jeho nástupci, který ho po deseti letech nahradí ve funkci hlavy státu.

Kvůli rekordnímu počtu oceněných byl značně naplněný Vladislavský sál, v němž se ceremonie na výročí vzniku samostatného československého státu konala. Největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu hravě pojme tisícovku hostů, kapacita je podle bývalého ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslava Sklenáře dostatečná.

Pozvání standardně dostávají politici, diplomaté, představitelé církve, osobnosti umělecké a společenské scény. Ceremoniálu se účastnil například premiér Petr Fiala s manželkou, bývalý prezident Václav Klaus, ministři spravedlnosti Pavel Blažek, dopravy Martin Kupka, školství Vladimír Balaš, zemědělství Zdeněk Nekula, členové předchozího kabinetu Alena Schillerová, Karel Havlíček a Klára Dostálová, šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura nebo ombudsman Stanislav Křeček.

Státní svátek 28. října 2022

Udílení cen se však letos někteří politici a zástupci veřejných institucí neúčastní. Někteří absenci zdůvodnili pracovními povinnostmi, jiní nedorazili kvůli tomu, že Hrad některé ústavní činitele při rozesílání pozvánek vynechal. V sále chybí politici Pirátů či TOP 09, nepřišli také někteří rektoři nebo hejtmani.

Je velkou náhodou, že Miloš Zeman ocení přibližně stejný počet lidí jako Václav Havel v roce 2002, kdy končilo jeho působení na Pražském hradě. Je však zvykem, že odcházející prezident vyznamená vyšší počet lidí, míní Havlův a později i Zemanův protokolář Sklenář.

Po oficiálním předávání čeká na hosty tradiční recepce. Ačkoli se zvažovalo, že se letos kvůli šetření vynechá, tak by se měla konat v tradičním stylu. „Jde o prezidentův poslední rok a sluší se rozloučit,“ uvedl server Lidovky.cz s odvoláním na své zdroje.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...