Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman na horách

Česko

JAZYKOVÁ ORDINACE

Přestřelka na téma „používání genderově vyváženého jazyka“ na stránkách Lidových novin nadějně přerůstá ve válku. Přirozeně že mě těší převaha názorů totožných s názorem mým, tj. že používání genderově vyváženého jazyka, korektně řečeno, není dobrý nápad. Méně už mě těší zloba, jíž je v příspěvcích vystavena moje opačný názor hájící kolegyně Pavla Kubálková. Rovněž k Janě Valdrové, jedné z autorek příručky o mužsko-ženské rovnosti v jazyce, takto sympatické a velmi vtipné dámě, bychom měli být hodnější. Naše zloba vůči zastánkyním protinázoru zkrátka není namístě. Chovejme se k nim laskavěji, byť hlásají učení pomýlené. Mějme je rádi. Milujme je. Mějme s nimi děti (pokud možno syny). Ty vychovejme v duchu mužského šovinismu. Pak zvítězíme! Učme se u bratrů muslimů: ti rovněž dobývají Západ láskou, respektive postupným „přečíslením“ - a daří se jim to znamenitě. Jak nedávno připomněl kardinál Miloslav Vlk, muslimům netřeba zbraní, netřeba nenávisti. Láska je odpověď!

Další válku vyhlásilo vedení Lidových novin klišé. Mně dalo za úkol tuhle válku vyhrát. Milovníkům másel na hlavě, tahání horkých kaštanů z ohně či třešniček na dortu tak pravděpodobně zvoní hrana. Jak se tato změna projeví na celkové tloušťce Lidových novin, ukáže čas. Ono totiž napsat cokoli bez použití ustálených obratů je tvrdý oříšek.

Jiří Peňás si v sobotních Lidových novinách popelí hlavu (přece jen to jde bez klišé) za špatné užití přechodníku v článku Rudá záře na náměstí Rudoarmějců (LN 6. 1.). Jeho popel ale bohužel padá na hlavu moji, neboť chybu v přechodníku jsme v korektorně měli odhalit. Těm čtenářům, kteří ještě v roce 2010 vědí, co to jsou přechodníky a jaké jsou jejich správné tvary, se omlouvám. Peňásovu ústupovou argumentaci, že se napříště vyhne jejich používání v článcích, neberu! Vraťme do novin krásu jazykových dinosaurů! Staňme se Jurským parkem češtiny!

Částečný vliv na výše zmíněnou chybu mělo i to, že osoba korigující Peňásův článek neměla patřičný odstup, neboť byla na tématu citově zainteresována. To je věc, která se otrlcům a otrlkyním v jazykové redakci LN neděje zase tak často a dít by se neměla. Ideální korektor čte jinak než lidská bytost. Ideální korektorka si večer nepamatuje, co vyjde ráno v novinách. Protože kdo se příliš oddá obsahu, nedostatečně vnímá formu.

Minulý týden se mi to stalo také, a sice u sobotního Rozhovoru týdne Daniela Kaisera s Milošem Zemanem. Fascinující čtení. Že M. Z. pořád někam chce, ačkoli tvrdí, že nechce, jsme si už zvykli. Ale to, co chce tentokrát, už je trochu moc. Proč zrovna lyžař?! A hned na olympiádě?! Miloš Zeman však v rozhovoru jasně předvedl, že na Vancouver má a že i mnohem mladší a zkušenější borci se mají proč bát: tak brilantní slalom mezi otázkami, a ještě pár parádiček pro diváky (výpůjčky z latiny či juda), to je výkon!

Jediné, co mě na našem nejnovějším zimním olympionikovi mrzí, je neoriginální název jeho strany: Strana práv občanů. To jsou přece všechny! Znáte snad nějakou Stranu práv politiků?

O autorovi| ONDŘEJ TUČEK jazykový redaktor LN

Autor: