Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman naštval lidovce, Roithová ho přirovnala k Hitlerovi

Česko

  19:05
PRAHA - Herbář politického plevele, který včera sestavil prezident Miloš Zeman, odsoudila KDU-ČSL. Europoslankyně Zuzana Roithová pro Lidovky.cz připomněla, že podobně mluvil o menších opozičních stranách nacistický vůdce Adolf Hitler.

Nově zvolený prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA- Jan Zátorský

„Strom roste pomalu a jenom plevel roste rychle. Já jsem vám asi před minutou vyjmenoval hned sedm druhů politických plevelů,“ uvedl Zeman na včerejším sjezdu SPOZ. Tedy strany, jejímž je hlava státu členem a čestným předsedou. Ve výčtu subjektů, které po sněmovním úspěchu a vládním angažmá čekal pád, uvedl i lidovce. Jejich představitelé si ale prezidentova slova nenechali líbit.

ČTĚTE TAKÉ:

„Označit za plevel KDU-ČSL vzhledem ke stromu SPOZ je myslím trochu nepatřičné. Naše strana je tady přes 90 let a v současnoti je stromem, který prošel důkladným omlazovacím řezem,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf strany Pavel Bělobrádek. „Že znovu obrazil, potvrzuje devět procent získaných krajských mandátů,“ dodal.

Zemanovy zářné zítřky?

Ještě ostřejší slova adresovala Zemanovi jeho neúspěšná rivalka z prezidentské volby, europoslankyně Zuzana Roithová. „Zrno od plevele ve společnosti oddělovali už komunisté. Označit takto část občanů z pozice prezidenta, který má být nadstranický, je nehorázné a nebezpečné pro naši demokracii,“ prohlásila.

Roithová ale šla ještě dál, když uvedla: „Podobně mluvil o menších opozičních stranách Adolf Hitler. Moje obavy z mocenské politiky Miloše Zemana narůstají. Čekám už jen, kdy 'nadstranický' prezident doplní, že tohoto plevele je třeba se rázně a důsledně zbavit, aby nepřekážel v budování zářných zítřků.“

"Plevellist" podle prezidenta

Na seznamu „plevele“ se ocitla také strana LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. „Klíč, podle nějž prezident vybral strany mezi ty plevelné, mi není jasný,“ řekla Peake pro Lidovky.cz. „Také si nemyslím, že takzvané tradiční strany, tedy v botanickém žargonu ty vyšlechtěné kousky jako ODS nebo ČSSD, reprezentují politiku, která se občanům zamlouvá. Pokud se v posledních dvaceti letech děly věci, které lidem politiku znechutily, je za to odpovědná vždy právě jedna z těchto velkých stran,“ dodala.

Šéf Strany zelených Ondřej Liška nechtěl zahradnickou terminologii hlavy státu komentovat. „Ale určitě není úkolem prezidenta, aby říkal, která demokratická strana je mu po chuti a která ne,“ prohlásil Liška.

Předseda lidovců Bělobrádek ještě poukázal na dva Zemanovy omyly. „Pan prezident nebyl úplně ve formě. Tvrdil, že vyjmenoval sedm stran. Vyjmenoval jich pouze šest,“ řekl. Připomněl také, že hlava státu pracuje s realitou účelově, když některé strany kárá za to, že neprošly ohněm voleb. Dva senátoři SPOZ – Jaroslav Palas a Vladimír Dryml – se do horní komory totiž dostali původně jako kandidáti ČSSD.

Autor: