Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odvolání premiéra? Umožňuje to 'extenzivní výklad ústavy', míní Zeman

Česko

  12:13aktualizováno  14:17
PRAHA - Nově zvolený prezident Miloš Zeman přiživil spekulace, že by se mohl pokusit odvolat předsedu vlády. "Myslím si, že to vyplývá z velmi extenzivního výkladu ústavy," pronesl v pondělí Zeman.

Miloš Zeman v obležení novinářů foto: MAFRA - Michal Šula

Zemanova slova cituje server iDnes.cz. Právníci připouští, že odvolání premiéra není v ústavě zcela jednoznačně definováno. "V klíčové otázce, kdy může být premiér odvolán, ústava podmínky nestanoví. Byť je to pro mnohé šokující, naše ústava umožňuje poloprezidentský systém," uvedl minulý týden pro LN expert na ústavní právo Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Poloprezidentský režim funguje například ve Francii. Michal Pink, který se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity věnuje mimo jiné francouzskému politickému systému, se však nedomnívá, že by naše ústava umožňovala se tamním pravidlům přiblížit. "Byly by k tomu potřeba další okolnosti, které naplněny nejsou," zdůraznil politolog pro LN.

Extenzivní výklad práva

Extenzivní ve smyslu rozšiřující – smysl (rozsah) dané právní normy je širší, než by tomu bylo při výkladu doslovném.

Podle něj je v případě obou států potřeba brát nejen psanou ústavu, ale o další okolnosti označované za její duch. "A samozřejmě historický vývoj, který je ve Francii jiný. Hrají roli precedenty i jiné okolnosti," podotkl. Odvolání premiéra by podle Pinka nebylo tak jednoduché ani v Paříži. "I tam ostatně chtěl prezident několikrát odvolat předsedu vlády, ale v důsledku právě těch dalších okolností to neudělal," dodal politolog.

Nejasné znění ústavy ale připustil i ústavní právník Jan Kysela. "Myslím, že ta formulace je spíše nešťastná. Je opřena o určitou snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům," řekl Kysela v ČT.

Naopak premiér Petr Nečas má jasno. "Podobný krok prezidenta bych označil za ústavní puč," uvedl k možnosti svého odvolání před pár dny.

PSALI JSME:

Zeman krátce po svém zvolení zdůraznil, že by se měly co nejdříve konat předčasné volby. Není podle něj správné, že se nynější vláda opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil. Svým vyjádřením odstartoval spekulace, zda by k takovému kroku měl pravomoc.

Autor:

Byt 2kk/P 64 m2 v novostavbě
Byt 2kk/P 64 m2 v novostavbě

Viktora Olivy, Nové Strašecí, okres Rakovník
16 000 Kč/měsíc