Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman negativními výroky o uprchlících podporuje extrémisty, tvrdí neziskovky

Česko

  17:14
PRAHA - Prezidentovy výroky o uprchlících mohou dodat sílu odpůrcům imigrace, bojí se neziskové organizace. Miloš Zeman v neděli prohlásil, že uprchlíky do Česka nikdo nezval. „Snaží se populisticky reagovat na to, co společnost žádá,“ tvrdí Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Český prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Blesk pustil do uprchlíků. „Nikdo vás sem nezval,“ prohlásil. Poté dodal, že by imigranti měli dodržovat naše pravidla a zákony. „Pokud se vám tu nelíbí, běžte pryč,“ dodal.

Podpálit tu školu s uprchlíky, napsala žena na Facebooku. Případ už řeší policie

Tyto výroky hlavy státu ale kritizují neziskové organizace, které se zabývají pomoci imigrantům a uprchlíkům z válečných oblastí. 

„Pan prezident jako jindy předvedl, že nemá dostatečnou dávku empatie. Sice má pravdu v tom, že lidé, kteří sem přijdou by měli dodržovat zákony a chovat se podle našich zvyklostí, ale vzkazovat tohle uprchlíkům, kteří si snaží zachránit život útěkem, je dost nemístné a proti evropským hodnotám,“ zhodnotil Lukáš Houdek z projektu HateFree.

Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem

Podle Houdka už průzkumy organizace v minulosti ukázaly, že Zeman patří mezi politiky, kteří se o imigrantech vyjadřují nejvíce negativně. „Jelikož patří k nejoblíbenějším politikům, tak jeho slova mohou mít velkou sílu,“ upozorňuje Houdek.

Agresivní útoky

Neziskovky se bojí, že prezidentova slova mohou zhoršit už tak negativní nálady proti migrantům. „Taková slova jsou nebezpečná a mohou povzbudit extrémisty. Nám posílají nadávky téměř každý den a slova prezidenta by jim mohla dodat sílu,“ řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Podle neziskovek se Zeman snaží zavděčit veřejnému mínění. „Pan prezident se populisticky snaží reagovat na to, co společnost žádá. Pokud by byla podobně vyhrocená situace s Romy, jsem přesvědčen, že by pan prezident přišel s podobným názorem o Romech,“ dodal Rozumek.

Podobně to vidí i Houdek. „Prezident obecně rád říká to, co chce většina lidí slyšet. Otázka je, nakolik si to skutečně myslí,“ míní.

Slova hlavy státu naopak přivítala xenofobní skupina Islám v České republice nechceme. „Děkujeme, pane prezidente,“ zveřejnila na své Facebookové skupině spolu s Zemanovy nejzásadnějšími výroky z rozhovoru.

Podle Amnesty International je dobře, že o uprchlících Zeman nemůže rozhodovat. „Vítáme, že problematiku uprchlíků, respektive české zapojení do pomoci, řeší ministerstvo vnitra, potažmo vláda, a ne pan prezident,“ oznámila serveru Lidovky.cz mluvčí organizace Martina Pařízková.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat