Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lékařům se podařilo Zemana stabilizovat, jeho hospitalizace se může protáhnout na týdny

Ošetřující lékař prezidenta Miloše Zemana, ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral informuje o hospitalizaci hlavy státu. (10. října 2021) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v neděli převezla sanitka ze zámku v Lánech. Hospitalizace se podle informací může protáhnout až na tři týdny.
  13:22aktualizováno  14:31

Prezident Miloš Zeman na základě doporučení ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala souhlasil s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, sdělil v neděli na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ambulance s prezidentem dorazila okolo 12:45 na akutní příjem ÚVN.

Za asistence zdravotníků byl v nemocnici přijat. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke na webu nemocnice v krátké tiskové zprávě uvedla, že hospitalizace byla plánována. Pracovníci nemocnice na místě ambulanci obklopili zástěnami před čekajícími novináři. 

Důvodem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Médiím to v krátkém prohlášení před Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze řekl Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Zeman je podle něj hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny.

„Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků,“ řekl Zavoral.

Sanitka, v níž přijel do ÚVN prezident Miloš Zeman.
Ochranka se snaží zakrýt sanitku, která převážela prezidenta Zemana.

Zeman v ÚVN už v září strávil osm nocí, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Ambulance odjela z lánského zámku kolem poledne krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se hodinu před polednem se Zemanem sešel. Ambulanci popsanou „mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN“ doprovázelo několik vozidel ochranné služby. Okolo 12:45 ambulance s prezidentem dorazila na akutní příjem ÚVN. Za asistence zdravotníků byl prezident v nemocnici přijat.

Zdravotní stav prezidenta je ostře sledován i kvůli významné roli, kterou hlava státu má při sestavování nové vlády. Podle Hradu je prezident v posledních dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu ve sněmovních volbách přímo v Lánech a na doporučení Zavorala zrušil i dnešní účast v debatě CNN Prima News.

U nemocnice dnes po poledni na příjezd ambulance čekala řada novinářů a fotoreportérů. Pracovníci nemocnice však ambulanci po příjezdu obklopili zástěnami. Některá média přesto prezidenta v bezvládném stavu zachytila. „Pan prezident při převozu usnul, o nic jiného nejde. V bezvědomí nebyl,“ vysvětlil serveru Blesk Zprávy prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Na sociálních sítích se rozpoutala debata o etice zveřejňování podobných fotografií. Například redakce Blesk Zpráv se rozhodla záběry nezveřejnit s ohledem na rodinu, fotografie nezveřejnila ani televize Nova či server Aktuálně.cz. Naopak server Novinky.cz se rozhodl záběry zveřejnit. Šéfredaktor Vladimír Dušánek se k tomu rozhodl proto, že již řadu dní panuje ve veřejnosti obava o zdravotní stav prezidenta a schopnost vykonávat nejvyšší ústavní funkci.

Zemanova hospitalizace neunikla ani pozornosti zahraničních médií. Ta informují o výsledku parlamentních voleb a v té souvislosti upozorňují, že právě prezident má v povolebním vyjednávání klíčovou roli. „Sedmasedmdesátiletý prezident je těžký kuřák a těžký pijan, který používá invalidní vozík a trpí cukrovkou,“ napsal například server britské veřejnoprávní stanice BBC.

Americká televize CNN upozornila, že Zeman se krátce před hospitalizací setkal s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Český prezident Miloš Zeman byl hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny, a to krátce poté, co jednal s populistickým premiérem, jehož vůdčí role po dramatických volbách visí na vlásku,“ píše CNN.

Agentura AP k Zemanově roli poznamenala, že v České republice má prezident spíše reprezentativní úlohu. „Prezident má ale právo vybrat nového ministerského předsedu.“

Autor: