Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za Zemanovy vlády získal podnikatel dotaci. Teď mu přispěl na kampaň

Česko

  7:00
PRAHA - Zemanova vláda mu na konci 90. let pomohla s rozjezdem stavební firmy. Nyní se majitel společnosti STAVO-ČESTAV Jozef Čečotka rozhodl pomoci na oplátku Miloši Zemanovi. Na jeho volební účet mu zaslal přesně milion korun - polovinu ze svého, druhou část jako dar od firmy.

Miloš Zeman foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Příval vysokých částek na transparentní účet Miloše Zemana pokračuje, přesně jak předpokládal předseda strany SPOZ Vratislav Mynář po Zemanově vítězství. Tehdy uvedl, že na konto přijde od dárců celkem zhruba 30 milionů korun. Část z toho - 12 milionů - obdržel Zeman ještě před druhým kolem. Dalších 18 milionů proudí na jeho účet v těchto dnech. 

Zatím poslední milion dorazil v úterý. Dárcem je havířovský podnikatel Jozef Čečotka, jehož jméno je uvedeno u sumy 500 tisíc korun. Stejný muž stojí však i za druhým velkým darem toho dne - další částku 500 tisíc korun zaslala stavební firma STAVO-ČESTAV, jejíž majoritním vlastníkem je právě Čečotka.

"Proč vás to zajímá?" reagoval podnikatel na dotaz serveru Lidovky.cz, proč se rozhodl tak velkoryse přispět na Zemanovu kampaň. Žádné další otázky nepřipustil. "Jsem na lyžích a nebudu se o tom s vámi bavit," řekl stroze a zavěsil.

Dotace výměnou za pracovní místa

Podle zjištění Lidovek však existuje reálný scénář, že štědrý dar může být odměnou za výpomoc, které se firmě dostalo před čtrnácti lety, kdy byl Zeman ještě premiérem. Jeho vláda na konci 90. let řešila stále vzrůstající nezaměstnanost na severu Moravy a sněmovna nakonec schválila, že tamější ekonomiku podpoří udělením dotací několika firmám.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo průmyslu a obchodu, v jehož čele tehdy stál Miroslav Grégr z ČSSD, rozdělilo 350 milionů korun mezi zhruba 40 společností. A část z této sumy získala i Čečotkova firma STAVO-ČESTAV. Za příslib, že vytvoří deset pracovních míst, dostala firma v roce 1999 čtyřmilionovou dotaci.

O pár let později si firma státní příspěvek velmi pochvalovala. "Část dotace jsme investovali do rozjezdu kovovýroby, za zbytek jsme koupili budovu, kde sídlíme," uvedla v roce 2002 ekonomka firmy Emilie Čečotková. Firma dokonce začala natolik prosperovat, že místo deseti nových pracovních míst jich vytvořila hned devatenáct.

Část podnikatelů měla pochybnosti

Přestože o rozdělení 350milionové dotace rozhodovala několikačlenná ministerská komise, neskrývali někteří podnikatelé pochybnosti o regulérnosti výběrového řízení. "Nemyslím si, že bych měl vůbec naději nějaké peníze z této dotace dostat. Jde o tak velké částky, že si to už určitě poslanci s některými velkopodnikateli mezi sebou domluvili. Navíc jsem se o tom dozvěděl až před týdnem a čistě náhodou, takže si o tom myslím své," zpochybňoval projekt například havířovský podnikatel Jiří Knopek.

Člen výběrové komise, poslanec za ČSSD Břetislav Petr však v médiích jakékoli obavy o regulérnost soutěže vyvracel. "Státní dotace je ostře sledována a její využití kontroluje Nejvyšší kontrolní úřad, takže obavy nejsou vůbec na místě," uvedl tehdy.

Dárci přichází po volbách

Miloš Zeman je jediným z prezidentských kandidátů, kterému většina finančních příspěvků na kampaň přichází na transparentní účet až po volbách. Podle člena volebního týmu Vratislava Mynáře měl Zemanův tým uzavřené předběžné sponzorské smlouvy, které se nyní promítají ve výpisu z volebního účtu.

K TÉMATU: Charita ostrouhá, Zeman inkasuje dary zpětně, kníže utratí ještě 6 milionů

Sumy se však na Zemanově kontě nikdy dlouho neohřejí. Z obdržených částek se totiž okamžitě hradí nesplacené účtenky za výdaje spojené s kampaní. Pokud nakonec na účtu přeci jenom něco zbude, peníze připadnou charitě. To se týká i transparentních kont ostatních kandidátů. O velké částky však podle jejich vyjádření nepůjde, maximálně o desetitisíce.