Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemanův sen o mírové misi Čechů končí. Praha stáhla nabídku vyslat ženisty

Evropa

  7:00
NEW YORK / PRAHA - Praha odvolala nabídku vyslat ženisty na Golanské výšiny. OSN totiž chtěla Čechy nasadit v Sýrii. Už za dva měsíce se mohla naplnit vize českého prezidenta Miloše Zemana vyslat české vojáky do mírové mise OSN na Golanských výšinách.

Čeští vojáci během mise - ilustrační foto foto: MAFRA

Podle diplomatických zdrojů se na tom v uplynulých týdnech v tichosti dohodli zástupci českých ozbrojených složek, diplomacie a ústředí světové organizace. Jak ale zjistily Lidové noviny, ve středu došlo při jednáních mezi českou stranou a zástupci OSN k roztržce. Výsledkem je, že Češi nakonec do výbušné oblasti na pomezí Sýrie a Izraele nejspíš vůbec nepojedou.

Čeští vojáci odrazili teroristický útok na hotel v africkém Mali

„Je to definitivní rozhodnutí, ze strany OSN totiž došlo ke zcela zásadní změně podmínek,“ prohlásil včera mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. „OSN po nás požadovala nasazení vojáků na syrské straně a to je pro nás z bezpečnostních, operačních i politických důvodů zcela nepřijatelné,“ tlumočil pro LN stanovisko ministerstva.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček byl ale ještě včera vpodvečer opatrnější. „Takovou informaci z ministerstva zahraničí nemám a neoficiálně mám přesně opačnou,“ napsal LN.

Praha dosud předpokládala, že česká ženijní četa bude působit na vcelku stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem. Ve středu ale velitel mírových jednotek OSN, známých pod zkratkou UNDOF, indický generál Jai Menon prohlásil, že by své budoucí podřízené rád viděl na syrské straně, tedy na horké půdě, kde proti sobě bojují Asadovy vládní síly a různé povstalecké skupiny.

Dále v pátečních LN najdete:

Kašlu vám na Star Wars!

Punk rocker mezi světovými filmaři Jim Jarmusch promítá letos v Cannes hned dva filmy – soutěžní poetickou komedii Paterson a také dokument Gimme Danger o Iggym Popovi. Ve svých třiašedesáti letech prý stále něco studuje: knihy, houby, ptáky nebo muziku. „Nikdy nemám dost. Někdo řekne opovržlivě, že jsem diletant. Ano, to jsem. Jinak to neumím,“ řekl na nejslavnějším filmovém festivalu Lidovým novinám.

Přichází Gillar, začíná boj o moc

Pád generálního ředitele pražského dopravního podniku Jaroslava Ďuriše a příchod nominanta ANO Martina Gillara změnil poměr politického vlivu v české metropoli.

Obrázky rakoviny začnou strašit kuřáky

Odpudivé obrázky dehtem poničených plic nebo rakovinou postižených tkání kuřáka na krabičkách cigaret – to je nejviditelnější aspekt nové směrnice, která dnes začíná platit na území Česka a dalších států Evropské unie.