Diskuse k článku

Zemědělci nadále nesmí plošně užívat jed proti hrabošům. Mohou ale požádat o výjimku

Zemědělci stále nebudou moci plošně používat jed Stutox II proti přemnoženým hrabošům, povolení pro plošnou aplikaci je dál pozastaveno. Vyplývá to z pondělní schůzky na ministerstvu zemědělství (MZe), kde o hlodavčí kalamitě dvě a půl hodiny jednali zástupci resortů životního prostředí a zemědělství, zemědělci i ornitologové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 13.8.2019 8:52

Hubit hraboše na konci léta, kdy už je úroda z polí většinou stejně pryč a kdy jejich populace kulminuje, je evidentní pitomost. Hraboš má obrovskou rozmnožovací schopnost. Jeden pár může mít za rok teoreticky až přes dva tisíce potomků. Pro jejich přemnožení jsou proto rozhodující především životní podmínky. Dostatek potravy, vhodných úkrytů a nedostatek predátorů. I kdyby se letos podařilo vyhubit 99 procent současné populace, tak se hraboši klidně můžou při vhodných podmínkách do příští sezony znovu namnožit. Navíc plošná likvidace postihne i jejich predátory. Jednak tím, že se otráví, jednak tím, že nebudou mít potravu. Takže příští rok by kvůli plošnému hubení mohl být ještě horší.

P. Harabaska 13.8.2019 8:50

Ministerstvo životního prostředí spolu s ekologistickými organizacemi vás zvou na brigádu, kde budou sypány granule jedu proti hrabošům přímo do nor. Jde současně o vynikající procvičení páteře, což jistě potvrdí každý ortopéd. Brigáda bude konána každý víkend až do prvního sněhu. Tím bude zajištěno, že se jed dostane opravdu ke každému hrabošovi a současně milovníci přírody prakticky prokážou, že jim není ochrana přírody ani láska k člověku cizí.

R. Folwarczna 12.8.2019 21:27

Zpovykany český "zemědělec" už ani neumí udělat na podzim hlubokou orbu. Umí otvírat hubu a natahovat ruku.

J. Kopis 12.8.2019 21:26

Kdyby "zemědělci" místo toho olochtávání prováděli hlubokou orbu, neměli by problém jak s hraboši, tak s nenasákavou půdou a následným splavem úrodné půdy.

M. Jindra 12.8.2019 20:39

Pole, která jsou postižena přemnoženým hrabošem, by zemědělci měli nechat ležet ladem, jako území dobyté hlodavcem, Brabcem a sebrankou pitomců a expertů, kteří nic nepěstují, nic nechovají ale nejlépe rozumí přírodě.

P. Mudroch 12.8.2019 19:54

At mili zemedelci postavi okolo poli a v nich T sloupy, aby mely kde sedavat postolky a kane, at se domluvi s myslivci na vysazeni/podpore lisek, at vystaveji hnizda pro capy, at nekaci remizky, kde se mohou schovat syckove ci kalousi, a nebudou muset pouzivat dalsi jedy. Hrabosi predatori udelaji tu praci za ne, a radi. Ale to by se museli zemedelci vratit k hospodareni podle selskeho rozumu, ne podle dotaci.

P. Harabaska 13.8.2019 8:51

Myslivci nejsou schopni likvidovat ani přemnožené divoké prase ani přemnoženou zvěř spárkatou. Hlavně že dostávají vysoké tzv. zástřelné.

B. Baron 12.8.2019 19:52

Zvířata nepochcípají po jedu, příští rok budou chcípat hlady.

A. Novák 12.8.2019 19:17

Andrej říkal, že do děr se jed dávat může. Jen se nesmí rozhazovat po poli.


Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...