Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Doslova takové kopnutí do židle“. Na Chebsku se opět otřásla země

Historické centrum Chebu. foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve čtvrtek odpoledne se na Chebsku opět otřásla země. Chvění pocítili i lidé v samotném Chebu. Z automatického vyhodnocení vyplývá, že největší otřes byl v čase 16:46 a měl magnitudo 3,3. Epicentrum bylo v hloubce necelých sedm kilometrů přibližně dva kilometry východně od Lubů u Chebu.
  19:44

„My ty hodnoty ještě budeme ručně přepočítávat a zpřesňovat. Naposledy jsme měli ojedinělý větší otřes, tuším že měl 2,2 magnitudo, 19. listopadu. To byl takový zdvižený prst. Další otřesy, které lidé běžně pociťovali, jsme zaznamenali vloni někdy v dubnu,“ uvedla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Jestli budou otřesy pokračovat, to odborníci v tuto chvíli nevědí. „Tady v těch severnějších lokalitách bývá, že jsou ty otřesy izolovanější. My jsme také dosud žádnou zvýšenou aktivitu malých otřesů, které bývají často předzvěstí větší aktivity, nepozorovali.

Záznam ze seismogramu v Lubech u Chebu

Takže je možné, že to zas utichne. Ale je pravda, že někdy ten roj začne větším otřesem a pak se to teprve rozběhne. Takže počkáme a uvidíme,“ dodala Jana Doubravová.

Jedním ze svědků odpoledního otřesu země byl i spolupracovník MF DNES fotograf Martin Stolař z Chebu. „Měl jsem sluchátka na uších, ale cítil jsem doslova takové kopnutí do židle,“ popsal projevy otřesů. Tradičně se otřesy země na Chebsku projevují nejdříve zaduněním, které připomíná jízdu těžkotonážního vlaku a pak záchvěvem země.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!