Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel autor Jurského parku

Česko

Spisovatel Michael Crichton se do povědomí čtenářů a diváků zapsal nejen filmem Jurský park, ale i řadou bestselerů či seriálem Pohotovost.

LOS ANGELES Ve věku 66 let zemřel v úterý v Los Angeles americký spisovatel Michael Crichton, mimo jiné autor bestselerů jako Jurský park či Kmen Andromeda. Oznámila to včera televizní stanice CNN. Podle vyjádření Crichtonova agenta spisovatel zemřel nečekaně, po „odvážné a soukromé bitvě s rakovinou“. Snad každá jeho kniha se stala bestselerem a hollywoodská studia mu platila miliony za filmová práva i na dosud nevydaný román. Podle jeho knih Kmen Andromeda či Jurský park vznikly filmové kasovní trháky a jeho seriál z medicínského prostředí Pohotovost se s velkým ohlasem vysílá již 14 let. Jeho knih se ve světě prodalo přes 150 milionů výtisků.

Největší devizou, ale ústy jeho kritiků zároveň i slabinou, přes dva metry vysokého autora byla snadná převoditelnost jeho románů do filmové podoby.

Původním povoláním doktor medicíny Crichton začínal psaní knihy vždy obsáhlým výzkumem oblasti, kterou si zvolil za téma nové knihy. Tuto rutinu měnil jen minimálně: „Například před napsáním sci-fiTimeline jsem skoro nic nevěděl o evropském středověku. Musel jsem se tedy trochu více zavrtat do četby historických pramenů,“ popsal Crichton práci na bestseleru, v němž čtenář cestuje s hrdiny v čase až do 14. století. Po spisovatelské dráze pošilhával Michael Crichton již jako mladík a ve 14 letech (narodil se 23. října 1942) mu dokonce v příloze The New York Times otiskli článek. To ho nabudilo, ale několik let se o další publikaci snažil marně. Během studií na Harvardu už chrlil jeden román za druhým. Ovšem pod pseudonymy. Podepisoval se John Lange nebo Jeffery Hudson a pod tímto jménem obdržel za novelu Case of Need (Případ dívky v tísni) v roce 1968 cenu Edgar za nejlepší detektivku roku. První úspěch naznačil, že doktořina půjde stranou. Potvrdil to i sci-firomán Kmen Andromeda (1969), po kterém následoval poprvé i stejnojmenný film. Tím začala řada jeho projektů v posloupnosti kniha, scénář, film (z těch nejznámějších Člověk na konci, Vycházející slunce, Skandální odhalení, Kongo, Jurský park, Ztracený svět či Koule).

Trhák za trhákem Crichton kasovní trháky nejen psal, ale i produkoval a režíroval. Asi nejpovedenějším režisérským počinem byla adaptace vlastního románu Velká vlaková loupež (vyšlo v roce 1975, film 1979) se Seanem Connerym v hlavní roli. V roce 1994 například Crichton režíroval i pilotní díl úspěšného seriálu Pohotovost (ER), jehož námětu je autorem a za nějž v roce 1996 získal cenu Emmy.

V roce 2005 se Crichton popáté oženil, tentokrát s o 21 let mladší herečkou Sherri Alexanderovou. S předchozí manželkou, rovněž herečkou, Anne-Marie Martinovou má dceru. V roce 1994 dostal Crichton amerického Oscara za technický přínos filmu.

Zatím posledním filmem natočeným podle jeho knihy je dobrodružný sci-fisnímek Timeline (Proud času) o cestě do 14. století. Letos vyšel v Česku jeho poslední román Příští.

***

Ztracený svět i Andromeda

Případ dívky v tísni (1968, napsáno pod pseudonymem Jeffery Hudson) Kmen Andromeda (1969, zfilmováno) Člověk na konci (1972) Čtyři klíče (1974, zfilmováno) Pojídači mrtvých (1976, zfilmováno jako Vikingové) Kongo (1980) Koule (1987, zfilmováno) Jurský park (1990, zfilmováno) Vycházející slunce (1991, zfilmováno) Skandální odhalení (1993, zfilmováno) Ztracený svět (1995, zfilmováno) Let číslo TPA 545 (1996) Proud času (1999, zfilmováno) Kořist (2002) Říše strachu (2004) Příští (2006)

Autor: