Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zemřel autor Střetu civilizací

Česko

WASHINGTON Jeden z nejrespektovanějších amerických politologů Samuel Huntington je po smrti. Autor slavné knihy Střet civilizací zemřel 24. prosince v Martha’s Vineyard ve státě Massachusetts. Bylo mu 81 let. O jeho úmrtí v sobotu informovala Harvardova univerzita. Samuel Phillips Huntington se narodil 18. dubna 1927 v New Yorku. Vystudoval na Yaleově univerzitě a ve třiadvaceti letech začal vyučovat na Harvardu. Své přednášky ukončil jako vážený profesor v roce 2007 „po 58 letech dobrých a věrných služeb“, uvedla univerzita.

V roce 1996 se Huntington proslavil článkem Střet civilizací. Ve stejnojmenné knize pak do větší šíře rozpracoval tezi, že po skončení studené války se už příští mezinárodní konflikty nebudou odehrávat mezi ideologickými bloky, nýbrž mezi různými civilizačními okruhy, zejména mezi zeměmi Západu a islámu.

V roce 2004 vyvolal Huntington rozruch novou tezí, že hromadné přistěhovalectví Hispánců do USA ohrožuje národní jednotu.

Huntington se přitom nevyslovuje proti přistěhovalectví, varuje jen, že by se USA měly důkladně zamyslet, zda se chtějí stát dvojjazyčnou zemí. Proměna v takovou zemi by nemusela nezbytně znamenat konec světa, dodává Huntington, byl by to ale konec dosavadní Ameriky. Američané by proto podle něj neměli tento jev nechat bez povšimnutí, dokud nebudou přesvědčeni, že to pro zemi bude přínos.

V roce 2006 se Huntington v Praze zúčastnil konference Forum 2000.

Čtěte komentář na straně 10

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!