Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Zemřel basista z Buena Vista Social Clubu

Česko

HAVANA Kvůli komplikacím po operaci prostaty zemřel v pondělí v Havaně kontrabasista Orlando „Cachaíto“ López, jeden z členů projektu Buena Vista Social Club. López se před několika dny dožil 76 let. Manuel Galbán, který se na projektu také podílel, uvedl, že „ztratili skvělého kamaráda“, a Lópeze označil za vynikajícího člověka i hudebníka.

Orlando López okouzlil svět v projektu Buena Vista Social Club, který v 90. letech minulého století dal ze stárnoucích kubánských muzikantů dohromady americký kytarista a producent Ry Cooder. Skupinu proslavil především německý film režiséra Wima Wenderse se stejnojmenným názvem z roku 1999. Po dlouhých deseti letech vyšel vloni také původní záznam jejich koncertu z newyorské Carnegie Hall v létě 1998.

Postupné loučení se světem S rostoucím věkovým průměrem a s novým tisíciletím začalo uskupení ztrácet své členy. V roce 2000 odešel ve svých 73 letech zpěvák Manuel „Puntillita“ Licea, o tři roky později jej následovali také pětadevadesátiletý zpěvák Compay Segundo a pianista Rubén González, který zemřel ve věku 84 let. Jeden z nejslavnějších členů Buena Visty Ibrahim Ferrer odešel na věčný odpočinek v létě roku 2006 v nemocnici v Havaně, poté co se vrátil z evropského turné. V témž roce opustili fanoušky a své blízké zpěvák Pío Leyva (bylo mu 89) a perkusista Anga Díaz (v pouhých 45 letech).

„Na palubě“ zůstala zpěvačka Omara Portuondová, kytarista a vokalista Eliades Ochoa, trumpetista Manuel „Guajiro“ Mirabal, oba nepsaní šéfové Juan de Marcos González a Ry Cooder. Společně s dalšími hosty se letos vrátili o desetiletí zpátky, aby oslavili svůj úspěch a vzpomněli na všechny, kteří se o něj zasloužili. Buena Vista Social Club vystoupili v rámci svého evropského turné na začátku února dvakrát také na Slovensku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!