Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Charlton Heston

Česko

Ben Hur, Mojžíš, Julius Caesar, Cid, Jan Křtitel, Michelangelo Buonarroti i kardinál Richelieu - všem těmto postavám propůjčil svou tvář americký herec Charlton Heston. Zemřel v sobotu 5.

dubna ve svém domě v Beverly Hills, bylo mu 84 let. LOS ANGELES / PRAHA Zprávu o úmrtí Charltona Hestona zveřejnily agentury s odvoláním na mluvčího rodiny Hestonových. Herec skonal v sobotu v noci ve svém domě, podrobnosti o jeho smrti však známy nejsou. Před šesti lety Heston zveřejnil, že ho trápí symptomy odpovídající Alzheimerově chorobě.

Charlton Heston vytvořil během šedesátileté herecké kariéry přes sto filmových a televizních rolí. Jeho hvězda nejvíce zářila v padesátých a šedesátých letech. Ve zlaté éře Hollywoodu vytvořil mnoho výrazných postav především v historických velkofilmech, pro role velikánů minulosti ho předurčila vysoká atletická postava, ostře řezaná tvář a zvučný hlas. „Mám obličej, který patří do jiného století,“ říkával Heston. Platilo to i pro jeho nejznámější roli, titulní úlohu ve výpravné dobové fresce Ben Hur.

Za postavu židovského šlechtice v adaptaci románu Lewise Wallace získal v roce 1959 Oscara, byla to jeho jediná nominace na cenu Americké filmové akademie. Ben Hur režiséra Williama Wylera tehdy získal jedenáct Oscarů a dlouhá léta byl v tomto ohledu nejúspěšnějším filmem historie (dostihl ho až o takřka třicet let později Titanic a poté Pán prstenů: Návrat krále).

Charlton Heston se narodil 4. října 1824 v Evanstonu ve státě Illinois jako John Charles Carter, jméno, pod nímž se pak proslavil, vzniklo složením rodného jména matky (Charltonová) a příjmení otčíma (Heston). Herectví studoval na Northwestern University, kde si ve studentském divadle vyzkoušel například roli Peera Gynta. Ve stejnojmenném filmu svého spolužáka Davida Bradleyho pak v roce 1941 debutoval před kamerou.

Za války sloužil tři roky u letectva. Po návratu uvažoval spíše o kariéře divadelního a televizního herce, měl angažmá na Broadwayi v divadle Thomase Wolfa a pro televizi točil především adaptace Shakespearových her. Hollywood ale brzy projevil o urostlého herce zájem a od začátku padesátých let šel Heston z role do role.

Než natočil slavného Bena Hura, hrál v Desateru přikázání (1956), v Doteku zla Orsona Wellese (1958) nebo ve westernu Velká země Williama Wylera (1958). Pak přišly role ve filmech Válečník (1965), Ve službách papeže (1965) nebo v Planetě opic (1968). Roli astronauta Taylora v dodnes oblíbeném sci-fisnímku si pak Heston ještě zopakoval v pokračování Do nitra Planety opic (1970). V sedmdesátých letech se objevil jako kardinál Richelieu ve Třech mušketýrech Richarda Lestera (1973-74), v katastrofickém snímku Letiště 1975 (1974) nebo válečném dramatu Bitva o Midway (1976). Ani v osmdesátých letech si nemohl stěžovat na nedostatek práce, ale pomalu přestal dostávat zajímavé herecké příležitosti a přijímal role ve filmech podřadnější kvality. V té době nepohrdl ani seriály, pamatovat si ho můžeme z Dallasu a Colbyových. Heston také sám několik filmů režíroval. Poprvé stál za kamerou v roce 1973 při natáčení adaptace Shakespearovy hry Antonius a Kleopatra, poté natočil dobrodružný film Zlatý důl a přepis hry Roberta Bolta Člověk pro každé počasí, ve všech filmech také hrál. Žádná z jeho režijních prací však neměla velký ohlas.

Charlton Heston byl společensky angažovaný občan, v 80. letech působil jako poradce prezidenta Reagana. Bojoval například proti jadernému zbrojení, za záchranu korálových útesů nebo za právo volného držení střelné zbraně.

***

Charlton Heston Herec v letech 1998-2003 předsedal Národní asociaci držitelů střelných zbraní. Aktivně obhajoval právo Američanů na držení zbraně, což mu vyneslo nedobrovolné účinkování v dokumentu Michaela Moorea Bowling for Columbine (2002) namířeném proti držení zbraní. Moore se k Hestonovi vetřel pod falešnou záminkou, stárnoucí herec tehdy nedokázal čelit útočným otázkám a před dokumentaristou utekl.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...