Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žena chce dítě z babyboxu zpět, musí ale dát DNA

Česko

PRAHA Už týden se mladá žena z Ústecka snaží dostat svého syna zpět domů ze záchranného „odkladiště“ nechtěných dětí - babyboxu.

Nejde o to, že by si rozmyslela svůj vlastní osudový krok. Dítě tam totiž údajně odnesl její druh z trucu, když nebyla doma. Když druhý den matka telefonovala do nemocnice, kde se babybox nachází, dozvěděla se, že nejdříve bude muset prokázat své mateřství prostřednictvím testů DNA. Soud poslal chlapce do kojeneckého ústavu v Mostě. A počet dní, které dítě musí trávit za zdmi ústavu, stoupá.

„Dnes se vychází hlavně z DNA testů. Po zprávě v novinách se může přihlásit kdokoli a prohlásit se za matku dítěte,“ říká mluvčí teplického okresního soudu Roman Dobeš. Jinou možnost nepřipouští. „Matka se mi sama ozvala. Jsou tam kamarádky, prarodiče, dětský lékař. Určitě by se dalo docílit dokázání svědeckou výpovědí,“ myslí si zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Prý se jedná o pětadvacetiletou nezaměstnanou ženu, která ale o dítě stojí. Případ poprvé popsal deník Právo.

Každý den v ústavu nad nezbytně nutnou míru podle odborníků zhoršuje trauma dětí z opuštění. Jak dlouho bude chlapec mimo rodinu, ale neumí říct ani ředitelka kojeneckého ústavu v Mostě Milada Šilhová. „Záleží na testech DNA, není jednodušší cesta,“ tvrdí.

Pokračování na str. 5

Žena chce dítě z babyboxu zpět, musí ale...

Dokončení ze str. 1

Podle ní se dají udělat duplikáty dokladů o narození dítěte a také svědectví mohou být nespolehlivá.

Šéfka ústavu, která včera očekávala příjezd „odloženého-neodloženého“ dvouměsíčního kojence ale sama přiznává, že není žádnou velkou advokátkou babyboxů. Právě tento případ podle ní ukazuje slabiny projektu, který umožňuje matkám v těžké osobní nebo sociální situaci dítě předat úřadům, aniž by ho ohrozily nebo se samy vystavily trestnímu stíhání.

„Záludnost babyboxů spočívá v tom, že já mohu být zlá sousedka, někdo vystrčí své novorozeně před barák, já ho vezmu a dám ho do babyboxu někde v Přerově a nebude žádná šance dostat ho zpět,“ tvrdí Šilhová.

Matka za to zaplatí Testy DNA ale mohou vystavět nejen časovou překážku pro spojení rozdělené matky a syna - zkoušku genetické informace bude totiž matka muset podle soudu také zaplatit z vlastní kapsy. Jenže podle Hesse je v obtížné sociální situaci, a nemusí tak na testy mít peníze. Přesto se zakladatel babyboxů za ženu z Ústí staví - prý po zkušenostech s jinými „babyboxovými“ matkami, s nimiž přišel do styku, se jedná o ženu, která se jen dostala do velkého průšvihu, navíc ne vlastní vinou. A stojí za ní také její rodina.

„Co se stalo mezi ní a jejím druhem, vědí asi jen oni. Ale šlo zřejmě o nějaký naschvál. Alespoň teď na rodinu dohlédnou sociální pracovníci,“ říká Hess.

Babybox není všemohoucí Dítě v kojeneckém ústavu, které má podle dostupných informací domov a matka o ně stojí, se z principu nelíbí odborníkům z neziskového sektoru. „Ten případ má samozřejmě dvě strany mince. Chápu, že je potřeba vše co nejlépe ošetřit. Ale dítě teď trpí dvojnásobně, jednou podvědomě, že je nechtěné, pak ještě prožije situaci, kdy tímto pocitem trpí další dny, měsíce,“ říká zakladatelka mateřských center Ruth Kolínská.

V tomto příběhu možná babybox skutečně nebyl potřeba a jen sehrál roli v rodinné roztržce. To se ještě ukáže. Včera se ale v Příbrami našlo dítě, které rodiče neodevzdali ani do bezpečí babyboxu, který v tamní nemocnici navíc funguje.

U garáže na kraji města našel kolemjdoucí čerstvě narozenou holčičku. „Personál jí dal jméno Anděla, protože měla svátek a také při ní stáli všichni andělé v tu pravou chvíli,“ řekla mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková. Dítě se podařilo zachránit - lékaři podchlazenou holčičku, která na ulici ve sněhu ležela skoro nahá, jen v hadřících a košilce, museli zahřívat na teplotu životnosti.

Matce, která dítě nechala na ulici, hrozí až pětileté vězení za opuštění dítěte.

***

„Dítě teď trpí dvojnásobně,“ říká zakladatelka mateřských center

Autor: