Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Žena v Rusku řídící metro? Nemyslitelné

Česko

PETROHRAD/PRAHA Anička Klevecovová se stala hrdinkou ruských feministek. Stane se totiž zřejmě první ruskou ženou, která se s vedením metra bude soudit za svá práva. V řadě moskevských i petrohradských restaurací na ni již padají sázky a většina lidí jí fandí.

Před několika lety se Anna přestěhovala do Petrohradu z Taganrogu. Komplexem děvčete se slámou v botách ale rozhodně netrpěla. Naopak. Začala studovat vysokou školu, ale nedávno se kvůli finanční krizi rozhodla studium přerušit a začít si vydělávat. Našla si v novinách inzerát petrohradského metra - hledali „mašinfíry“. Dokonce uváděli, že je jich takový nedostatek, že i absolutně nepřipravené proškolí, zaučí a vytrénují. Anna ovšem byla nemile překvapena, když jí kádrové oddělení na její žádost sdělilo, že pro ženu není tato práce vůbec přijatelná. Prý je to nebezpečné, vyžaduje to velké a dlouhodobé soustředění a jde o práci pro ženy celkově nevhodnou. Dívka se rozčílila a nespokojila se ani s opakovaným odmítnutím. Zjistila, že její žádost vůbec nikdo ani neposoudil a byla vyřazena hned jen proto, že šlo o žádost ženy. Anna nyní chce, aby o jejím případu rozhodl soud. Našla si i advokátku, známou „genderovou“ specialistku Jelenu Pleškovou, a podaly na metro žalobu.

Ruská veřejnost netrpělivě očekává, jak soud rozhodne. Pravděpodobně sice nebude moci donutit vedení metra, aby dívka mohla zastávat vysněnou profesi, ale za nešetrné odmítnutí a porušení práva ženy ucházet se i o typicky mužské povolání by mohla Anna dostat finanční odškodnění.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!