Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žena našla poklad za milion, stát jí vyplatí jen 90 tisíc

Česko

  14:57
CHEB - Karlovarský kraj vyplatí nálezné ve výši 90 000 korun ženě, která loni na Chebsku našla zakopaný poklad stříbrných mincí ze středověku. Hodnota nalezené sbírky mincí byla vyčíslena na více než jeden milion, nálezné bylo ale vypočítáno z hodnoty cenných kovů, které je asi třetinová.
Poklad, ilustrační foto

Poklad, ilustrační foto foto: Shutterstock

Historický význam nálezu je podle odborníků celostátní, řekla novinářům náměstkyně hejtmana Karlovarského kraje Eva Valjentová (KSČM).

Nálezkyně poklad předala chebskému muzeu a požádala o nálezné. „V květnu loňského roku nalezla u Opatova u Lubů velice vzácných 1195 kusů mincí, oboustranně ražených hallských feniků z přelomu 13. a 14. století. Jde o významný nález. Jsme ze zákona povinni nálezné vyplatit,“ uvedla Valjentová.

Kovy mají nižší hodnotu

Odborníci museli nejprve zpracovat posudky. I když podle znalců má nález hodnotu přes milion korun, nálezné se vypočítává z hodnoty cenných kovů, které byly ohodnoceny na 328 000 korun. Z této hodnoty nálezkyně dostane 25 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Valjentové je pravděpodobné, že se po důkladném prozkoumání a restauraci mincí poklad představí i veřejnosti, zřejmě v chebském muzeu.

Nález hallských mincí není na Chebsku ojedinělý. Dokazuje to, že se tyto mince na Chebsku, které tehdy zasahovalo hluboko do dnešního Německa, ve 13. a 14. století hojně používaly.

Podle historika Pavla Šebesty se například v roce 2006 do rukou muzejníků dostaly hned dva nálezy hallských feniků z Chebska. Jak uvádí ve sborníku Muzea Karlovarského kraje z roku 2008, 219 mincí bylo nalezeno v Německu u Pechtnersreuthu už v roce 1978, dalších 991 hallských feniků pak nedaleko Svatého Kříže v roce 2006. Další mince se našly při rekonstrukci františkánského kláštera v Chebu.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...